Stavba vlastného rodinného domu nebola pre majiteľov prvou v poradí. Za roky nazbierané skúsenosti pretavili s pomocou architekta do jednopodlažného domu podľa svojich predstáv.

Postup, keď realizačná firma po dohode s investorom osloví architekta, je pomerne neštandardný, no nie vylúčený. Spoločnosť Atrium už mala s architektom Tomášom Tonyosom za sebou niekoľko realizácií, a tak pri črtajúcej sa stavbe rodinných domov na strednom Slovensku bola voľba jasná.

S jasným cieľom

„Realizačná firma ma oslovila na základe dlhodobej spolupráce, s klientmi sme sa však stretli po prvýkrát. Na úplnom začiatku našej spolupráce bola vízia trochu odlišná. Na úplne inom pozemku mali vzniknúť tri domy, z ktorých jeden mal slúžiť na bývanie samotných majiteľov. Nakoniec sme zrealizovali dva. Pre ten tretí – pre nich najdôležitejší, sme našli iný pozemok a iný projekt,“ spomína architekt.  

Južná orientácia väčšiny obytných miestností si vyžiadala použitie exteriérového tienenia, aby sa interiér neprehrieval

Na dome je použitá kvalitná skladba obvodových stien, počítalo sa aj s využitím tepelného čerpadla a riadeného vetrania so spätným   získavaním tepla. Zvláštnu pozornosť sme venovali montáži okenných konštrukcií. V niektorých miestach je na zamedzenie vzniku tepelných   mostov použitá izolácia z aerogélu.      Ing. arch. Tomas Tornyos, architekt

Rozhodnutie pre rozľahlú stavbu prízemného domu padlo predovšetkým kvôli podmienke majiteľov na jeho stopercen­tnú   bezbariérovosť. „Hľadali sme pozemok, na ktorom by bolo možné skĺbiť všetky podmienky, predovšetkým čo sa týka bezbariérovosti. Plocha   toho v Badíne vyhovovala, aj keď s plynulým jemným svahom sa bolo potrebné pohrať,“ hovorí architekt.        

Výsledkom bol dom s pôdorysným tvarom typu „L“, zastrešený dvomi pultovými strechami, čo architektonickej kompozícii dodalo dynamiku. Aby stavba nekontrastovala s prostredím, farebne a materiálovo ju architekt ladil do prírodných odtieňov v kombinácii s bielou farbou fasády. Pri samotnej výstavbe si všetky tri zložky, realizačná firma, architekt aj investor dali výnimočne záležať na kvalitných materiáloch a detailoch.  

Dom je dispozične delený na dennú a nočnú časť, vďaka čomu sú spálne umiestnené v najtichších možných priestoroch.

 

DOM V KOCKE

Rodinný dom, Badín, Slovensko

Architekti: Ing. arch. Tomas Tornyos, Ing. arch. Miroslava Tornyosová
Realizácia: A T R I U M - S K, s.r.o.
Plocha pozemku: 4 079 m2
Zastavaná plocha: 370,08 m2
Vykurovaný priestor: 236,58 m3
Ročná merná potreba tepla: 21,9 kWh/(m3 . a)
Nosná konštrukcia: drevo
Okná: Makrowin
Strecha: plechová krytina


Ing. arch. Tomas Tornyos, 
Ing. arch. Miroslava Tornyosová


článok vyšiel v časopise Rodinné domy