Mjøstårnet - najvyššia drevená budova sveta v prevádzke

Chcem katalóg drevostavieb

Mjøstårnet - najvyššia drevená budova sveta v prevádzke

Veža pri jazere Mjøsa - to je v preklade názov multifunkčnej drevenej budovy, ktorá je so svojou výškou 85,4 m zatiaľ najvyššou dokončenou drevenou budovou sveta. Nachádza sa v nórskom Brumunddal asi hodinu a pol jazdy severne od Osla a majestátne zhliada na hladinu Mjøsa, najväčšieho nórskeho jazera. V marci 2019 bola budova slávnostne uvedená do prevádzky a zdá sa byť až neuveriteľné, že od prvého zarytia bagra do zeme uplynuli iba dva roky.

Mjøstårnet má byť symbolom „zeleného posunu“ a dôkazom, že výškové stavby môžu byť budované s využitím miestnych zdrojov, miestnych dodávateľov a udržateľných materiálov. V súvislosti s brumunddalskou stavbou sa často používa výraz „signálna budova“ odkazujúca nielen na jeho neprehliadnuteľnosť v krajine, ale predovšetkým revolučné využitie dreva v stavebníctve. 

mjostarnet-03.jpg

Hoci do skutočného mrakodrapu má iste veľmi ďaleko (za mrakodrap sa považuje budova vyššia ako 200 metrov). Rada výškových budov a mestské výstavby (CTBUH) oficiálne potvrdila, že medzi drevostavbami drží Nórsko aktuálne prvenstvo. O viac ako 32 metrov tak predbehlo doposiaľ vedúcu Kanadu, ktorá v roku 2017 sprevádzkovala vo Vancouvru osemnásťposchodový Brock Commons. Jej prvenstvo by ho hádam mohla ohroziť iba odvážna drevostavba v nigérijskom Lagosu, ktorá však zatiaľ existuje iba na papieri, rovnako ako ešte odvážnejší parížsky Baobab. V obidvoch prípadoch by ale malo ísť o hybridné konštrukcie kombinujúce drevo s oceľou. Mjøstårnet sa však môže pyšnieť konštrukciou celodrevenou. mjostarnet-04.jpg Text a foto DŘEVO&stavby

Takto budova postupne rástla: 

New Nordic heights, episode 1
New Nordic heights, episode 2
New Nordic heights, episode 3
New Nordic heights, episode 4
New Nordic heights, episode 5
New Nordic heights, episode 6