Obavy sú zbytočné

Renata a Ladislav bývali dlhé roky v Amerike, v drevenom dome. Okolo nich žilo veľa ďalších ľudí v drevostavbách, niekedy viac ako sto rokov starých, a boli spokojní. Prečo majú ľudia v Česku z dreva stále trochu obavy, im nie je jasné. Veď predsa príslovie: kto má tehly, tak ten býva, je už dávno prekonané, a obavy sú podľa ich skúseností úplne zbytočné.

Článok vyšiel v časopise DŘEVO&stavby 4/2018

Keď teda máte porovnanie, sú lepšie drevostavby v Amerike, alebo u nás?

Predovšetkým je potrebné vedieť, že drevostavba vydrží viac, než si ľudia myslia. My sme bývali v Minnesote a tam je v zime bežne mínus tridsať, a keď sa hovorí o zime, tak je ešte o desať stupňov menej. Rovnako ako v Európe tam prší, je vlhko aj veľké teplo. Teda vstupné parametre sú obdobné pre domy na Starom kontinente ako na Novom.

Keď teda máte porovnanie, sú lepšie drevostavby v Amerike, alebo u nás? Rozumne a dobre postavená drevostavba, s kvalitnou izoláciou, sa logicky aj dobre chová. Rozhodne náš dom v Štátoch netrpel prehrievaním ani zimou. Náš český dom je postavený oveľa lepšou technológiou, ako sú stavané bežné domy v Amerike. V tomto ohľade Európa „Ameru“ predbehla. Štandardná americká drevostavba je proti nášmu domu slabý odvar. Nehovoríme, že všetci, čo tu stavajú z dreva to robia dobre, ale v princípe je na tom Česko lepšie.

Čo ste sledovali pri výbere dodávateľskej firmy?

Pre maximálne porovnanie sme šli najprv na veľtrh FOR ARCH a obišli niekoľko firiem pre prvý nástrel, aby sme sa zoznámili s trhom. Veľmi dlho sme vyberali. Sledovali sme, aké používa firma technológie, aké postupy, zaujímala nás aj skladba steny. Následne sme využili „Deň drevostavieb“, kedy si môžete prezrieť postavené domy, a jedným z nich bol aj vzorový dom finálne vybraného dodávateľa. To nás trochu inšpirovalo, ale aj tak sme následne absolvovali pár obdobných rokovaní s niekoľkými ďalšími stavebnými firmami, až sa výber zúžil na dve. Átrium síce nemalo tak lákavé webové stránky ako druhá firma, ale pôsobili skúsene, pretože za sebou mali veľa stavieb. Chceli sme, aby sa jednotlivé segmenty domu vyrábali v hale a nie aby to za vetra a dažďa stĺkali kladivkom na stavenisku. Preto sme sa do ich výrobného závodu išli pozrieť, a aj to nakoniec prispelo k rozhodnutiu, že je to tá správna firma pre náš budúci dom.

Mali ste vlastnú predstavu, ako bude dom dispozične riešený?

Ladislav: Najprv sme chceli bungalov. Hlavným „architektom“ bola manželka, ktorá dom nakreslila na milimetrový papier, a s tým sme oslovili firmy, či by nám niečo takéto dokázali postaviť.

Renata: Ale potom šiel manžel na návštevu k susedom, ktorí mali poschodový dom, aby zistil, aký je výhľad z poschodia. Vrátil sa nadšený. Napadlo ma, že by ho potešilo postaviť niečo ako „rozhľadňu“. To ale stavbu „trochu“ predražilo. Zvolili sme kompromis. Časť plochy domu sme vytiahli do poschodia, kde vznikol okrem priestornej spálne, šatníka, menšej kúpeľne aj otvorený relaxačný priestor s knihovňou a vyhliadkou. A neľutujeme, pretože máme pocit, že keby bol dom prízemný, pripravili by sme sa o vyhliadku na vzdialené vrchy.

Riešili ste niekedy atypické prvky?

Pôvodne sme plánovali strechy na bočných krídlach domu ploché. Uvažovali sme o zelenej streche. Ale ekonomicky i prakticky vychádzala lepšie strecha šikmá. Teda sme volili tú, ale zároveň sme nechceli, aby dom vyzeral ako mŕtvy vták. Dodávateľ stavby prišiel s návrhom urobiť atiky, ktoré šikmé strechy zakryjú. Pri pohľade z ulice tu máte dojem, že dom má naozaj všetky strechy ploché. Bočné šikmé strechy sú vidieť len z balkóniku v hornom poschodí.

Koľko ľudí na stavbe pracovalo a ako dlho ste stavali?

Päť mesiacov od prvého kopnutia do krajiny po prevzatie domu kompletne hotového. Mohlo to byť tak o mesiac skôr, ale cez Vianoce sa nestavalo. Niekedy až štyri party koordinoval stavbyvedúci, ktorý s nami veľa komunikoval.

Vyskytol sa nejaký problém pri výstavbe?

 V októbri prišli štyri nákladiaky s panelmi a žeriav. Prvé dva dni stavali za sucha. Postavili prízemie a poschodie s kusom strechy, prakticky hrubú stavbu. Potom začalo pršať, aj keď bola strecha zakrytá plachtou, vietor predsa len trochu vody do stien natlačil. Boli sme z toho veľmi nervózni a pozvali sme si nezávislého experta na posúdenie. Keď zistil, že konštrukcia je difúzne otvorená, rozptýlil naše obavy s tým, že nevidí problém, pretože steny budú za pár dní suché. A boli.

Nemali ste chuť priznať drevo pohľadovo?

Nám išlo o technickú stránku veci, o konštrukciu a rýchlu výstavbu. Nechceli sme drevo vystavovať, ale bolo pre nás prostriedkom k tomu, čo sa nám páči konštrukčne. Na fasádu čelnej steny sme radšej volili umelý kameň.

Máte centralizované ovládanie funkcií v dome, myslím vetranie, kúrenie, tienenie ...?

Renata: My na tie technológie moc nie sme, hlavne aby bol dom konštrukčne a funkčne dobre postavený, čo sa podarilo. Nechceli sme žiadne centrálne ovládanie domu. Vetranie máme prirodzené oknami.

Ladislav: Stačí, že riadiacu jednotku má kúrenie. Môžeme ovládať horné a spodné poschodie nezávisle, a potom v každej miestnosti môžeme teplotu regulovať. Hore sú nízkoteplotné teplovodné radiátory na stenách, na prízemí je podlahové vodné kúrenie. Veľkou výhodou bola prípojka plynu u hrany pozemku. Máme tak plynový kondenzačný kotol, ktorého potenciál ani nevyužijeme. Máme totiž radi teplotu len okolo dvadsať stupňov, a keď si chceme napríklad zakúriť v krbe, musíme kúrenie vopred stiahnuť. Keby sa niekedy v budúcnosti musel kotol vymeniť za tepelné čerpadlo, je všetko súvisiace bez problémov kompatibilné. Systém kúrenia je inak celkom sofistikovaný a ma trochu irituje, že do programu nevidím. Ako vedca ma vždy zaujíma, ako veci fungujú.

Môžete prezradiť, ako finančné vychádza dom s plynom?

Ročne dáme za plyn približne 13 500 Kč, a z toho samotné kúrenie v zime je necelých 10 000 Kč. Elektrina vychádza na asi 13 000 Kč, ale v tom je aj vykurovanie a prevádzka bazéna. To sa nám zdá u tak veľkého domu prijateľné.

Koľko hviezdičiek z piatich by ste teraz po dvoch rokoch bývania vybranej firme dali?

Päť samozrejme. Okrem toho, že nám postavili dom kvalitne a rýchlo a dobre sa nám v ňom býva, spätne musíme spomenúť, že sa nám páčil aj ich systém, ako zefektívniť projektovú prípravu. Je totiž oveľa jednoduchšie aj časovo efektívnejšie zájsť do ich reprezentačných priestorov, kde si všetko vrátane zariaďovacích predmetov vyberiete. Nemusíte prezerať desiatky weboviek, obchádzať pol republiky. Za jeden deň si vyberiete dvere, okná, kľučky, žalúzie, strešnú krytinu, sanitu .... Navyše zástupcovia spoločnosti vysvetlia výhody a eventuálne nevýhody všetkých produktov. Súčasná ponuka je veľmi široká a laik sa ťažko orientuje. Keby sme sa mali rozhodovať znovu, nič by sme nemenili.

Pripravila Dana Janoušková, foto Martin Zeman
článok vyšel v časopise DŘEVO&stavby 4/2018

Mimikry: Strechy na bočných krídlach domu boli v pôvodnom pláne ploché. Z ekonomického i praktického hľadiska vychádzala ale lepšie strecha šikmá. Aby nepripomínala tak trochu mŕtveho vtáka, navrhol dodávateľ stavby urobiť atiky - dekoratívny architektonický prvok predlžujúci fasádu budovy nad hlavnou rímsu; opticky zvyšuje dom a čiastočne zakrýva strechu.
Mimikry: Strechy na bočných krídlach domu boli v pôvodnom pláne ploché. Z ekonomického i praktického hľadiska vychádzala ale lepšie strecha šikmá. Aby nepripomínala tak trochu mŕtveho vtáka, navrhol dodávateľ stavby urobiť atiky - dekoratívny architektonický prvok predlžujúci fasádu budovy nad hlavnou rímsu; opticky zvyšuje dom a čiastočne zakrýva strechu.
2 3 4 Váhanie: S dispozíciou si majitelia dlho hrali. Najprv chceli dom usadiť k severnej strane pozemku, zrkadlovo otočený a s bazénom na juhu. Ale pretože je v tejto časti pozemku aj prístupová komunikácia a bolo tu málo súkromia, presunuli dom viac k juhu a oddychovú zónu umiestnili na sever. Dnes si toto riešenie chvália, pretože na terase i pod pergolou je v letných horúčavách príjemne.
Váhanie: S dispozíciou si majitelia dlho hrali. Najprv chceli dom usadiť k severnej strane pozemku, zrkadlovo otočený a s bazénom na juhu. Ale pretože je v tejto časti pozemku aj prístupová komunikácia a bolo tu málo súkromia, presunuli dom viac k juhu a oddychovú zónu umiestnili na sever. Dnes si toto riešenie chvália, pretože na terase i pod pergolou je v letných horúčavách príjemne.
6 Zmena: K spálni na poschodí prilieha malá kúpeľňa a väčšia šatňa. Dnes by stavebníci uprednostnili viac miesta v kúpeľni na úkor šatne.
Zmena: K spálni na poschodí prilieha malá kúpeľňa a väčšia šatňa. Dnes by stavebníci uprednostnili viac miesta v kúpeľni na úkor šatne.
Vyhliadka: Výrazná vstupná hala prechádza schodiskom do poschodia, kde je okrem spálne aj pokojný vyhliadkový kút s čitárňou.
Vyhliadka: Výrazná vstupná hala prechádza schodiskom do poschodia, kde je okrem spálne aj pokojný vyhliadkový kút s čitárňou.
Odporúčanie: Veľkoformátovú dlažbu si majitelia náramne pochvaľujú. Zvolili ju na odporúčanie dodávateľa stavby. Je to predovšetkým praktické, pretože nie je potrebné sa stále prezúvať a ľahko sa upratuje. V lete príjemne chladí a vďaka podlahovému kúrenie je príjemná aj v zime.
Odporúčanie: Veľkoformátovú dlažbu si majitelia náramne pochvaľujú. Zvolili ju na odporúčanie dodávateľa stavby. Je to predovšetkým praktické, pretože nie je potrebné sa stále prezúvať a ľahko sa upratuje. V lete príjemne chladí a vďaka podlahovému kúrenie je príjemná aj v zime.
10 Voľba: V Amerike majú domy kuchyne viacmenej ako podľa šablóny. Z českej ponuky boli majitelia unesení, že aj keď sa dom staval na kľúč a dodávateľ stavby mal tento segment v ponuke, rozhodli sa zariadiť si kuchyňu sami.
Voľba: V Amerike majú domy kuchyne viacmenej ako podľa šablóny. Z českej ponuky boli majitelia unesení, že aj keď sa dom staval na kľúč a dodávateľ stavby mal tento segment v ponuke, rozhodli sa zariadiť si kuchyňu sami.
12 Decentnosť: Interiér investori ladili bez pomoci dizajnérky. Industriálny krb bol pôvodne bezfarebný. Aby dostala Renata do obývačky prvok, ktorý ho opticky preteplí, natrela krb na červeno a k tomu volila i doplnky. Výška miestnosti je nadštandardná, zdvihnutá na dva metre sedemdesiat. Ako hovorí pani Renata: Radšej sme si priplatili za vyššie stropy než za sofistikovanú riadiacu jednotku.
Decentnosť: Interiér investori ladili bez pomoci dizajnérky. Industriálny krb bol pôvodne bezfarebný. Aby dostala Renata do obývačky prvok, ktorý ho opticky preteplí, natrela krb na červeno a k tomu volila i doplnky. Výška miestnosti je nadštandardná, zdvihnutá na dva metre sedemdesiat. Ako hovorí pani Renata: Radšej sme si priplatili za vyššie stropy než za sofistikovanú riadiacu jednotku.