Viete, čo je to napríklad "rádio do steny"?

Že Vám "rádio do steny" nič nehovorí? Elektroinštalácie sú viac ako vypínače a zásuvky. Ponúka mnoho užitočných "vychytávok", ktoré urobí bývanie ešte komfortnejšie, praktickejšie a bezpečnejšie. Bohužiaľ sa o nich dozvedáme väčšinou vtedy, keď už máme postavené alebo zrekonštruované. A preto je dobré vedieť, čo všetko môžete od svojej elektroinštalácie a elektromontéra chcieť.

Nabíjačka USB vždy po ruke alebo zásuvka 2v1!

Zásuvky so vstavanou USB nabíjačkou, ktoré sa 100% hodia do každej domácnosti. Telefón, tablet, fotoaparát ... nabíjačka je stále po ruke. A navyše je možné naraz využiť ako štandardnú "kolíkovú", tak USB nabíjaciu zásuvku. Už žiadne rôzne nabíjačky a adaptéry. Vymeniť štandardné zásuvky za nové s USB je veľmi jednoduché.  Požiadajte však o to  svojho elektrikára.

ABB-zasuvka-levit.jpg

"Rádio do steny"

Dizajn zhodný, ako vypínač, ale vypínač to nie je? Je to malé praktické, dizajnovo vyladené riešenie ozvučenia miestností, ktoré ušetrí veľa miesta. Hneď v niekoľkých dizajnových radoch vypínačov a zásuviek je možné v rámci elektroinštalácie realizovať vstavané FM digitálne alebo internetové rádio, tzv. "Rádio do steny" a reproduktor. Zabudovať ich zvládne každý elektrikár. Riešenie ozvučenia miestností ako pre novostavby, tak aj pre rekonštrukcie. Stačí využiť prívod 230 V a priamo inštalovať. Samostatne alebo do viacnásobného rámčeka a s vypínačom alebo zásuvkami. "Rádio do steny", na rozdiel od prenosných rádií, nezaberá žiadne miesto.

ABB-radio-do-zdi.jpg

Potrebujete vypínač v mieste, kam nevedú alebo kam nie je možné viesť káble?

Nalepte ich presne tam, kam potrebujete: na peľasť detskej postieľky, na presklenú plochu či dlaždičky. Žiadny problém. Bezdrôtové vypínače s rádiofrekvenčným ovládaním (RF) naozaj nalepíte tam, kam potrebujete. Spínanie funguje spoľahlivo a bezpečne. Žiadne sekanie a dodatočné naťahovanie kábla. Na ovládanie osvetlenia (spínanie aj stmievanie) aj žalúzií a roliet môžete využiť aj malé ručné diaľkové ovládače.

ABB bezdrátový vypínač

Čoho býva v kuchyni nedostatok?

Zásuviek. Vedľa českého fenoménu dvojzásuviek je však možné využiť možnosť 2 - 5násobných rámčekov, ktoré možno osadiť v jednom mieste napríklad 2 vypínačmi a 3 zásuvkami a pod. Všetko pekne pohromade a na mieste, kde ich potrebujete. Je to estetické a praktické.

4násobný a 3násobný rámeček osazen zásuvkami, vypínačem s doutnavkou, reproduktorem, FM rádiem i dockovací stanicí, Time® Arbo

Dvojzásuvka s natočenu vrchní dutinou Element®

Nezmestia sa vám dve vidlice do dvojzásuvky?

Dať dve veľké vidlice spotrebičov do klasickej dvojzásuvky je problém. Šikovným riešením môže byť dvojzásuvka s natočenou vrchnou dutinou a je po probléme.

Ušetrite za svietenie pomocou stmievačov. Možno stmievať aj LED!

Napríklad  v obývacej izbe pri zapnutej TV chcete svietiť menej, a keď príde návšteva naopak viac. Na reguláciu intenzity osvetlenia slúžia stmievače. Tie je vhodné inštalovať tak, kde by inak bol bežný "vypínač", ktorým však nemožno intenzitu regulovať. Vďaka zníženej intenzite osvetlenia šetrí elektrickú energiu. Stmievať možno bežné aj úsporné žiarovky, žiarivky alebo aj moderné LED zdroje! Stačí si vybrať vhodný typ stmievača. Ten môže byť otočný alebo tzv. krátkocestný. So stmievačmi si vytvoríte svetelnú scénu, akú chcete a k tomu aj ušetríte.

ABB-stmivac.jpg

Nechce sa vám obiehať žalúzie či rolety v celom dome?

Pomocou žalúziových spínačov a ovládačov môžete súčasne ovládať niekoľko roliet alebo aj všetky žalúzie v celom dome,  po miestnostiach či predvolených skupinách. Navyše môžete žalúzie ovládať aj diaľkovo pomocou bezdrôtových rádiofrekvenčných (RF) a infračervených (IČ) diaľkových ovládačov. Viete, že chod žalúzií môžete riadiť tiež na základe harmonogramu intenzity osvetlenia alebo aj sily vetra vonku, ak máte predokenné žalúzie či rolety?

ABB-ovladac-tango.jpg

Aj keď nie ste doma, tak viete, kto zvonil pri dverách. Uvidíte ho napríklad na mobilnom telefóne.

Vstupné dvere každého domu sú nielen vizitkou majiteľov. Kvalitné domové telefóny možno dokonale zladiť s elektroinštaláciou vnútri domu a všetko tak mať v jednotnom dizajne. Napríklad  aj obľúbený dizajn vypínačov Tango® zahŕňa hands-free audiotelefón s displejom. Navyše vám moderné domové telefóny dokážu ukázať, čo sa deje predo dvermi a to aj v čase, keď nie ste doma. Domové telefóny ABB-Welcome tvoria vonkajšie audio a video tabla z ušľachtilej ocele s integrovanou farebnou kamerou, dotykové vnútorné videotelefóny s 18 cm a hands-free audiotelefón s displejom. Vďaka videotelefónu viete o každom, kto zvonil pri vašich dverách. Z bezpečnostných dôvodov sú vždy uložené 3 snímky do pamäte. Vnútorná hands-free audiotelefón vám ukáže, ako jednoduchá je komunikácia bez slúchadla.

ABB-audiotelefon.jpg

Je z čoho vyberať

Svet vypínačov ABB ponúka viac ako 15 dizajnových radov a 100 farebných a materiálových kombinácií, kedy vedľa štandardných plastov nájdete masívny buk, pravý porcelán, ušľachtilú oceľ, bronz či sklo. Každému podľa jeho možností, vkusu a celkových požiadaviek na dizajn a funkčnosť. Uvedené vychytávky možno realizovať takmer vo všetkých dizajnových radách.

For Life.jpg

For Style.jpg

Odporúčanie na záver

V prípade realizácie akýchkoľvek úkonov v elektroinštalácii je potrebné, aby túto činnosť vykonával zásadne elektrikár! Ide predovšetkým o vašu bezpečnosť. Ten vám tiež poradí, aký typ prístroja potrebujete, namontuje vám ho, prípadne i dodá. Ideálnym miestom pre výber a nákup sú veľkoobchody s elektroinštalačným materiálom. Tu si vyberiete z bohatej škály dizajnových radov. Pri projektovaní elektroinštalácie je dôležité veľa sa pýtať projektanta aj elektrikárov a oznámiť im svoje požiadavky a nenechať sa odbiť. Ak sa poradíte napríklad s ABB elektromontérom, budete prekvapení, aké možnosti vám elektroinštalácia ponúka. Ak sme vám dali zopár inšpiračných podnetov, sme radi.

Viac informácií na www.svetvypinacu.cz a www117.abb.com

 

abb-logo.gif