kompozitné okná

Technologický vývoj prináša úplne novú kategóriu okien, ktorú môžeme zjednodušene nazvať kompozitné. Okenné profily sú v tomto prípade vyrobené z materiálu (kompozitu) zloženého zo štandardného polyvinylchloridu a sklených vlákien. Táto unikátna zmes prepožičiava oknám vlastnosti, ktoré v mnohých ohľadoch predčí okná drevené, plastové i hliníkové.

Najpredávanejšie sú vďaka nízkym cenám, jednoduchej údržbe a škále dekorov a dizajnov okná plastové. Avšak v iných parametroch klasické plastové okná strácajú: sú napríklad obmedzované rozmerovo, pretože na veľké formáty pevnostne nestačia. Hliníkové okná stoja cenovo najviac, vynikajú elegantným dizajnom, najvyššou tuhosťou, ale majú horšie tepelnoizolačné vlastnosti. Drevené okná tiež strácajú v tepelnej izolácii, sú citlivé na zmeny teplôt a na vlhkosť a vyžadujú pravidelnú starostlivosť, čo stojí čas aj peniaze.

Odpoveďou je spomínaný kompozit RAU-FIPRO X. Sklené vlákna úplne zmenili štruktúru plastu aj konštrukciu profilu. To sa prejavilo vo vynikajúcom parametri tepelnoizolačných vlastností. Najzaujímavejší vývoj sa však odohral v rozmeroch. Kompozit dodal oknám potrebnú torznú tuhosť a tvarovú stabilitu, čo umožnilo väčšiu slobodu pri navrhovaní skutočne veľkých formátov.

V bielom vyhotovení možno vyrobiť okenné krídlo bez oceľovej výstuže do výšky 2,3 m (š. 1,0 m), s oceľovou výstužou 2,6 m (š. 1,2 m) a s lepeným sklom až 2,7 m (š. 1,3 m). Farebné prevedenie profilu tieto hodnoty znižuje približne o 10%.

Kompozitné profily sú najvhodnejšie ako pre veľké formáty okien, tak i dverí vrátane populárnych HS portálov. Vďaka značnej úspore tepelnej energie sú doporučované pre nízkoenergetické a pasívne domy, pretože spĺňajú ich prísne požiadavky.

Kompozitné okná priniesli do bývania tiež vysoký komfort. Nízka hmotnosť krídla je príjemná pri každodennom otváraní. Ak nie je potreba armovania (do určitého rozmeru), je možné využiť vnútorný priestor profilu napríklad pre integráciu alarmu alebo systému riadeného vetrania. Kompozitné okná výborne vzdorujú vysokej vlhkosti alebo teplote, čo je skvelé pre tých, ktorí túžia po tmavých okenných rámoch, ktoré bývajú tepelne veľmi namáhané.

Významným bonusom je hlukový útlm až 47 dB. Takýto akustický komfort ocenia najmä obyvatelia rušných mestských aglomerácií. Za zmienku stojí aj vyššia bezpečnosť dôležitá hlavne pri výstavbe rodinných domov. Kompozitné okná pod názvom PROGRESS vyrába zo špičkového materiálu RAU-FIPRO X firma DAFE-PLAST.

Pre názornosť: štandardné plastové okno 120 × 150 cm bude mať pri konštrukčnej hĺbke 80 mm súčiniteľ U = 0,8 W/m2K, hliníkové 0,9 W/m2K s hĺbkou 90 mm, drevené 0,77 W/m2K s hĺbkou 88 mm, ale v kompozite 0,62 W/m2K pri hrúbke profilu 86 mm (okno PROGRESS).

zdroj: www.dafeplast.cz