Keď dnešná majiteľka domu ovdovela, zostala náhle sama na udržiavanie dvoch domácností – bytovej a chatovej, čo sa ukázalo ako príliš náročná úloha.

Rodinná rada zasadla a našla riešenie, chata sa predá a mamička si postaví rodinný dom.

Na uskutočnenie tohto cieľa sa opäť podieľala celá rodina. Budúca investorka mala len niekoľko zásadných podmienok.  Aby dom vyhovoval potrebám staršieho človeka, bol teda bez schodov, vďaka čomu bolo jasné, že voľba padne na bungalov. Aby rozlohou zodpovedal bývaniu pre jednu osobu s možnosťou prespania návštev, najmä rodiny a vnúčat.

Poslednou požiadavkou bola rýchla výstavba. Vzhľadom na to, že syn s rodinou býva tesne za hranicami západočeskej metropoly, bola pre výstavbu prioritná lokalita, ktorá umožní byť si nablízku, ale pri zachovaní maximálneho súkromia. Po neľahkom hľadaní objavili nie úplne ideálne pozemok, zato v obci vzdialenej len poldruha kilometra od bydliska synovej rodiny.

Na základe daných rozmerov pozemku sa návrhu individuálneho projektu domu chytila nevesta majiteľky-vyštudovaná právnička. Oprela sa o poznatky priateľov, ktorí si postavili nové rodinné domy.

SPÔSOB VÝBERU PROJEKTOV

Teraz prišla na rad najdôležitejšia časť, hľadanie stavebnej firmy, ktorá dá navrhnutému domu reálnu kvalitnú podobu. "Oslovila som niekoľko firiem špecializujúcich sa na drevostavby, aké majú podmienky a viete dobre, že je tam konkurenčný boj. Niekoľko som ich aj osobne navštívila, "spomína majiteľka a vysvetľuje prečo si zvolila spoločnosť ATRIUM:" Základné pozitívum bolo, že ma následne oslovila zástupkyňa firmy ATRIUM a jej patrí vďaka za to, že som sa pre nich rozhodla. Dokázala ATRIUM skutočne reprezentovať a presvedčila ma, o kvalite a profesionalite tejto stavebnej firmy. Venovala mi čas, vystihla čo by som uprednostnila, vyzdvihla s tým spojené klady firmy a tým pádom som sa takzvane chytila. Potom už mi celý reťazec firmy ATRIUM dokazoval, že som sa rozhodla správne. Ich správanie bolo skutočne veľmi dobré. "

Ako ďalšie plus chápe majiteľka, že ATRIUM bez kladenia akýchkoľvek podmienok pristúpilo na realizáciu nevestou navrhnutého projektu, čo vraj ostatné firmy urobiť nechceli a naopak sa snažili pretlačiť svoje typové projekty.

VIANOČNÝ DARČEK

Z dôvodu úspor riešila budúca majiteľka základovú dosku cez iného subdodávateľa, ale profesionalita vraj bola oveľa nižšia. U firmy ATRIUM naopak počas celej výstavby nezaznamenala žiadny problém alebo chybu. Všetky stavebné partie pracovali v plnom nasadení. Niet preto divu, že výstavba na kľúč trvala iba tri mesiace a Vianoce roku 2010 už slávila v novom domove. Všetko samozrejme nešlo úplne hladko.

Úzky pozemok sťažilo osadenie stavby, kvôli menšiemu odstupu medzi domami museli osloviť suseda. Napriek tomu sa im dom podarilo umiestniť tak, aby si so susedmi nepozerali do okien. Stojí zhruba v tretine pozemku, brané od uličnej čiary, čím bolo možné čiastočne využiť južnú stranu pozemku na záhradu. Poloha pozemku sa zdala byť spočiatku veľkou nevýhodou, pretože práve južná strana je orientovaná do ulice a záhrada sa otvára na severozápad.

Majiteľka mala strach z veľkého chladu, ale prax ukázala, že je to vlastne dobré riešenie, pretože na južnej strane sa dá na krytej terase vedľa hlavného vstupu sedieť aj v čase, keď je chladno. Za pekného slnečného počasia dokonca už vo februári. V letných horúčavách sa naopak osvedčila práve severozápadná strana, kam svieti slnko od poludňajších hodín.

Majiteľka tu nechala pristavať zastrešenú pergolu, ktorá má výhodu trvalo umiestneného sedenia. Zároveň vytvorila prirodzené preklenutie medzi interiérom a záhradou. Dnes teda orientáciu pozemku považuje skôr za klad. Pokojná ulica navyše umožnila otvoriť bývanie do prednej časti záhrady. Obavy z chladu ale nemuseli majiteľku trápiť, čo sa týka samotnej stavby. Jedná sa o kvalitne vykonanú konštrukcii drevostavby s tzv. inštalačnou predstenou, za použitia sendvičových panelov na báze dreva. Namiesto pôvodne navrhnutých plastových okien s dvojsklami ponúklo ATRIUM osadenie trojsklami. Dom spĺňa parametre nízkoenergetickej stavby a jeho vykurovanie plynovým kotlom majiteľku nepríde drahšie ako vykurovanie predchádzajúceho bytu.

NAHLIADNUTIU DO SÚKROMIA

Komentovaná prehliadka domu začala samozrejme zo zádveria, ku ktorému prilieha šatňa a WC pre návštevy. Ďalšími dverami sa vstupuje do centrálnej chodby, ktorá voľne ústi do hlavného obytného priestoru spájajúceho obývaciu a jedálenskú časť s kuchynským kútom. Vľavo vedie chodba do dverami oddelenej súkromnej častí domu, v ktorej sa nachádza spálňa so šatňou a vlastnou priľahlou kúpeľňou, dve hostinské izby a technická miestnosť.

Do záhrady sa z domu vstupuje buď hlavným vchodom, alebo francúzskym oknom z obývacej časti. Viac vstupov majiteľka nepožadovala s ohľadom na využitie vnútorného priestoru. Súčasne ale uvádza vec na pravú mieru a s humorom. Dom je veľkostne zodpovedajúci pre bežnú rodinu. Pre ňu samotnú je taká obytná plocha vraj luxusom, a že namiesto toho, aby išla do domova dôchodcov, tak si radšej postaví domček. Ten má navyše ešte jedno veľké plus, poskytuje jej totiž komfortné bývanie, ale súčasne má aj atmosféru chaty, ktorú navodzuje záhrada, neďaleký les i kúpanie.

POKUSNÁ ZÁHRADA

Záhradu si upravila majiteľka vlastnými silami, ako sama vysvetľuje, štýlom pokus -omyl. Niekoľkokrát rastliny presádzala a dopĺňala tie ktorým sa nepodarilo zakoreniť. Tak vznikla súčasná podoba záhrady, kde o kvitnúce rastliny nie je núdza v žiadnom ročnom období. Praktické použitie zámkovej dlažby okolo domu navrhla opäť nevesta, majiteľka si vďaka tomu pochvaľuje ľahkú manipuláciu s autom.

BEZ ĎALŠEJ ÚPRAVY

Na otázku, či sa chystá na nejaké úpravy, odpovedala majiteľka zmierene: "Až počas užívania zistíte, že mnoho vecí by sa dalo zmeniť." Ľutuje len niekoľkých vecí. Napríklad to, že sa uspokojila s plotom medzi záhradami, ktorý tu už stál. Mala nanovo postaviť múrik, čím by zmizol rigol, u ktorého sa obáva zapadnutia pri cúvaní autom.

Pracovníci firmy ATRIUM jej tiež ponúkali výstavbu kôlne v rovnakom štýle ako dom, ale z dôvodu finančných úspor sa radšej obrátila na známeho z chaty, čo sa ukázalo ako chyba. Dĺžka a kvalita výstavby bola žalostná. Ešte odmietla ponuku na inštaláciu markízy nad francúzskym oknom na juh, pre ktorú by bolo potrebné zosilniť preklad nad oknom. Aj toto odmietnutie ponuky dnes považuje za chybu. Nebránila by sa z bezpečnostného hľadiska ani vonkajším žalúziám. Cez tieto drobnosti je s bývaním veľmi spokojná a žiadne úpravy do budúcnosti neplánuje.


Článok vyšiel v časopise Dom a záhrada 4/2015, text pripravil Rober Virt