Drevo ako ekologická varianta vykurovania?

Čo si myslíte o využití dreva, ako zdroja vykurovania? Pokiaľ máte isté pochybnosti alebo pocit, že len prispievate k ďalšiemu ničeniu lesov na planéte, skúsime vás presvedčiť o opaku.

Ostatne drevo patrí k historicky najprirodzenejšiemu zdroju tepla od pradávna a v našej husto zalesnenej krajine zatiaľ nehrozí, že by v dôsledku vykurovania drevom nastal masívny nedostatok tohto zdroja.

Publikované 29. septembra 2020 v Urob si Sám

Zdroj: Schiedel

Ako si stojí drevo v porovnaní s ostatnými palivami

Najproblematickejším zdrojom vykurovania je jednoznačne nekvalitné uhlie (a tiež ekohrášok, síce za dobrú cenu ale s obrovským negatívnym dosahom napr. aj na komíny), ktoré produkuje zďaleka najviac škodlivín z dostupných tuhých palív. Prekvapivo zle z hľadiska produkcie CO2 však vychádza aj všeobecne pozitívne vnímaný a často využívaný zemný plyn. Na druhej strane správne vysušené drevo a výrobky z neho sú na tom, čo sa týka emisií, neporovnateľne lepšie.

1-2.jpg

Zdroj: Schiedel

Ďalším rozhodujúcim faktorom minimálnych emisií pri spaľovaní dreva, je ale aj kvalita vykurovacej sústavy. Moderné krbové kachle produkujú až 8x menej emisií než staré typy. Mnohí spotrebitelia však z pohodlnosti naďalej využívajú nevhodné kotly, spotrebiče. Pritom ich modernizácia rozhodne nemusí vysať rodinný rozpočet. Nehovoriac o tom, že užívateľ neporovnateľne menej bude znehodnocovať vzduch a prostredie v ktorom sám bezprostredne žije.

2-2.jpg

Moderné kotly pri spaľovaní dokážu až 8x znížiť emisie.. | Zdroj: Schiedel

Ako vybrať naozaj kvalitný krb?

Zvlášť ak staviate novostavbu a radi by ste vykurovali obnoviteľným zdrojom, to znamená drevom, máte naozaj široké možnosti. Jedno z najzaujímavejších riešení, ktoré je na našom trhu v ponuke, je systém Kingfire od spoločnosti Schiedel. Ten v sebe spája nielen najmodernejšiu krbovú vložku na kusové drevo, ale aj najkvalitnejšie komínové teleso Schiedel ABSOLUT, ktoré je ako jediné na našom trhu certifikované aj pre pasívne stavby. Výhodou systému je veľmi rýchla výstavba. Celý systém sa totiž vyrába na mieru každej stavbe a na stavbu je dovezený v celku. Samotná inštalácia je tak otázkou desiatok minút. Pri užívaní oceníte dokonalú spoluprácu s riadeným vetraním s rekuperáciou. Schiedel KINGFIRE je dokonale tesný. Na horenie je privádzaný vzduch telesom komína v šachte.

3-2.jpg

Moderné krbové kachle predstavujú kvalitu a aj dizajnový prvok interiéru Schiedel Kingfire Grande. | Zdroj: SchiedelUkážka montáže – Schiedel

4-2.jpg

 

Kingfire | Zdroj: Schiedel

Ako správne kúriť drevom

Vráťme sa k téme samotného vykurovania, kedy alfou a omegou je kvalita palivového dreva. Do kachlí patrí iba drevo suché, ideálne 2 roky staré, teda na voľnom priestranstve. Mokré drevo potrebuje k horeniu viac energie, je menej výhrevné a navyše dechtuje a následne sadzami, kvôli nedokonalému horeniu zanáša dymovod a komín. Ako spoznáte, že je vaše drevo dostatočne suché? Stačí zobrať polienko, na jednej strane navlhčiť vodou a naniesť trošku saponátu a rozotrieť prstom do veľkosti 2-eurovky a z druhej, suchej strany, do dreva fúknuť. Ak sa objaví pena, drevo je suché. Ak ale budete mať líca ako balóny a vaše oči budú mať farbu červeného súkna, tak drevo ešte nie je pripravené do vášho krbu alebo krbových kachiel. Polená by mali mať takisto správnu veľkosť, stačí dĺžka 25 cm, ale ak máte väčšiu spaľovaciu komoru, kľudne môže ísť aj polmetrové.

5-2.jpg

Zdroj: Schiedel

Jedine tak zaistíte pekné plamene a ideálne prúdenie vzduchu potrebného na horenie. Svoju dôležitosť má aj vrstvenie dreva pri zakurovaní. V krbovej vložke je ideálne naklásť väčšie polená dospodu a menšie polienka s trieskami položiť hore. Ak oheň prehorieva zvrchu, plynné častice uvoľňujúce sa z horiaceho dreva sa takmer bezo zvyšku spália, oheň tak produkuje menej škodlivín. Plnenie krbových kachlí je odporúčané maximálne do dvoch tretín. Ak je vložka naplnená tzv. na prasknutie, opäť nedochádza k dokonalému spaľovaniu a do ovzdušia sú vypúšťané zbytočné škodliviny a môžete preťažiť tepelne spotrebič, dymovod a aj komín.

Nezabúdajte tiež na to, že oheň potrebuje k horeniu dostatok vzduchu. Oheň musí skrátka riadne horieť, aby bolo maximum plynných častíc zlikvidované. Kvalitne izolovaný dom dokáže teplo ľahko udržať počas celej noci. Ráno potom nezostáva než opäť zakúriť.

Viac informácií na www.schiedel.sk

Zdroj: PR Schiedel Slovensko s.r.o.

Aj firma ATRIUM SK už má za sebou prvú úspešnú realizáciu Schiedel Kingfire Grande