V Berlíne vyrastie najvyššia drevostavba v Európe

Popredné nórske architektonické štúdio Mad Arkitekter navrhlo drevenú 29 poschodovú stavbu týčiacu sa do výšky 98 metrov. Vyrastie v berlínskej štvrti Kreuzberg a stane sa najvyššou drevenou stavbou svojho druhu v Európe. O projekte v hodnote 90 miliónov eur, informoval server Bloomberg.

 

"Wohoo je v podstate vertikálna interpretácia typického mestského bloku v Kreuzbergu. Budovu sme rozložili do niekoľkých vrstiev rôznych výšok a šírok. Medzi rôznorodými objektmi tak vzniklo malé mestské námestie a priestranstvo so zeleňou, "približujú koncept architekti na webe štúdia s tým, že prioritou návrhu bolo prispôsobiť sa okolitej zástavbe. woho_6823935_v0.jpg

Projekt Wohoo čiže Wohnhochhaus čiže "vežiak" má svoje ekologické poslanie - väčšina stavby je z dreva - a podľa vedenia mesta ponúka inšpiráciu, ako by európske veľkomestá mohli čeliť gentrifikácia (proces typický pre štvrte vo vnútornom meste, v ktorých sa obnovuje zastaraný a schátraný bytový fond a pôvodní obyvatelia sú nahrádzaní novými, sociálne odlišnými skupinami - pozn. aut.).

"Projekt podporuje sociálnu súdržnosť, ponúka cenovo dostupné bývanie, zmysluplný životný priestor a zároveň reaguje na klimatickú krízu,"  napísala vo svojej správe mestská časť Kreuzberg.

Budova má širokú škálu využitia - od rezidenčnej až po komerčné a kultúrne. V nasledujúcej galérii vizualizácií si ju môžete prezrieť. woho_6823931_v0.jpg

Článok vyšiel: e15.cz