Majiteľ navštíveného domu je litoměřický patriot, lokalita výstavby nového domu "na dôchodok" tak bola vopred daná. O to ťažšie bolo zohnať vhodný pozemok a následne projekt, ktorý by vyhovoval investorom aj stavebnému úradu. Šťastie však stálo pri nich

O obstaraní nového domu začali majitelia uvažovať už pred desiatimi rokmi. Keď sa dospelé deti odsťahovali, bol pre manželský pár dom príliš veľký a tiež energeticky náročný. S blížiacim sa nástupom do dôchodku nadobudla vidina nového domova jasnejších obrysov.

PLUSY A MÍNUSY STAVEBNEJ PARCELY

Zohnať parcelu v slušnej cenovej relácii sa ukázalo ako problém. Ani dražba mestských pozemkov spočiatku nedávala investorom veľké nádeje. Vyvolávacie ceny nakoniec odradili troch záujemcov a v treťom kole sa investorom podarilo kúpiť pozemok za vyvolávaciu cenu, pravdepodobne aj vďaka jeho nepravidelnému tvaru.

Zo zhruba dvadsiatky oslovených stavebných firiem sa nie všetky ozvali, niektoré poslali len katalógy domov, až spoločnosť ATRIUM dodala kontakt priamo na skúseného zástupcu firmy. "Akonáhle sme sa s ním stretli, tak sme si povedali, bude to ATRIUM, nikto iný a neľutujeme," líčia emotívne začiatky výstavby majitelia domu.

Voľba spoločnosti ATRIUM špecializujúca sa na montované drevostavby naznačuje, akému konštrukčnému riešeniu dali investori prednosť. "Drevostavbu sme si vybrali z dvoch dôvodov: po prvé preto, že výstavba je veľmi rýchla a s časom človek musí šetriť. Za druhé sme si prezreli veľké množstvo drevostavieb od rôznych firiem a oslovili nás najmä ich tepelnoizolačné vlastnosti, teda sme o inej ako nízkoenergetickej drevostavbe ďalej neuvažovali. "

Čo sa typu rodinného domu týka, pôvodne premýšľali o bungalove, ale postupom času sa im prestali bungalovy páčiť a rozhodli sa pre poschodový dom. Prvý návrh, upravený typový projekt od spoločnosti ATRIUM, im však mestský architekt nepovolil s odkazom na nedostatočnú šírku pozemku.

Nechali si preto navrhnúť individuálny projekt, ale vzniesli požiadavku na zaujímavejšie riešenie bez tradičnej sedlovej strechy. Museli sa síce prispôsobiť predpisu pre miestnu zástavbu, ale aj tak dom pôsobí moderne a sviežo. Ďalšie dve požiadavky smerovali k dispozičnému riešeniu. Súčasťou domu bude garáž a spálňa bude situovaná na prízemí. Majitelia majú všetko ako si priali a vyhli sa tak aj nutnosti chodiť po schodoch v prípade zdravotných ťažkostí. Jediným "mráčikom" bola vyššia investícia oproti pôvodne vybranému typovému projektu.

VARIABILNÝ PRIESTOR

Dvojčlenné domácnosti poskytuje dom skutočný priestorový komfort. Len centrálne obytný priestor na prízemí má plochu 50 m2. Dom je tiež pripravený na návštevy detí s rodinami, veľkostne teda môže pohodlne slúžiť aj klasické štvorčlennej rodine. Tá si ho teraz môže, rovnako ako ďalší záujemcovia, nechať spoločností ATRIUM postaviť, pretože sa tento atypický dom zapáčil natoľko, že ho dnes ponúka ako typový projekt.

SPLNENÉ PREDSTAVY

Vo svojom novom domove bývajú majitelia dva roky. Vzhľadom na to, že už pri príprave projektu riešili spoločne s projektantom starostlivo každú priečku, výstavba prebiehala bez zmien, čo sa pozitívne odrazilo na jej hladkom a samozrejme rýchlom priebehu. V decembri 2011 bola realizovaná základová doska, na konci februára 2012 začala samotná výstavba rodinného domu a v júni sa už sťahovali do hotového.

Poslednou požiadavkou, s ktorou sa investori obrátili na spoločnosť ATRIUM, bolo plynové vykurovanie namiesto štandardne dodávaného elektrokotla a komín pre krbové kachle. O tom, že bol plyn dobrou voľbou svedčí ročné vyúčtovanie, kedy za spotrebu na vykurovanie, varenie a ohrev vody platia majitelia celkovo 240 EUR. Spolu s elektrickou energiou  prevádzka domu vychádza okolo 592 EUR ročne.

V zime využívajú denne krbové kachle, ktoré sa tým už stačili zaplatiť. "Ráno zakúrite, a keď to trochu preženiem, teplota rýchlo vystúpi až na 28°C. Celý deň potom dom vďaka svojim tepelnoizolačným vlastnostiam drží teplo", vysvetľuje postup majiteľ. Tepelnoizolačným vlastnostiam venovali investori osobitnú pozornosť. Zvýšená izolácia podláh prispela nielen k ich posilneniu, ale aj k ešte rýchlejšiemu navodenie tepelnej pohody.

Obaja majitelia sa zhodujú, že komunikácia s firmou ATRIUM prebiehala po celú dobu nadštandardne a dom im aj vďaka tomu slúži k úplnej spokojnosti.

SPOLOČNÉ DIELO

Aj záhrada si žiadala svoje. Majitelia sa najprv obrátili na záhradnú architektku, od ktorej si nechali spracovať návrh. Založenie záhrady vykonal záhradník a ďalej si už návrh upravovali a následne realizovali sami. O bazéna neuvažujú vzhľadom k cenám vody a náročnosti na údržbu.

Jediné, čo v súvislosti s pobytom na záhrade tento rok riešili, bolo zatienenie terasy. Tým, že je pre nízkoenergetickú stavbu počítané aj s južným a východným slnkom, čo sa celkom podstatne odráža v spotrebe energií, išlo by prípadné zatienenie proti tomuto zámeru. Problém majitelia zatiaľ vyriešili ľahko, veľkým slnečníkom.

Článok výseky v časopise Dom a záhrada 10/2014, text pripravil Robert Virt