27. 08. 2020

ČAS OPUSTIŤ MESTSKÝ ŽIVOT

 

Niekedy je stavba domu beh na dlhú trať a niekedy sa deje prekvapivo rýchlo a hladko, práve ako v tomto prípade. Niektoré faktory neovplyvníme, napriek tomu máme veľa možností, kadiaľ sa vydať a celý proces zjednodušiť. Napríklad v príbehu Petry a Adama nájdeme inšpiráciu, ako na to.

_DSC5321.jpg

Doba, kedy sa deti zobrali a išli si hrať von na priestranstve medzi domami, je dávno preč. Celkové prostredie mesta, kde sme žili, sa už nezdalo byť tak bezpečné a príjemné ako predtým a donútilo nás zamyslieť sa nad tým, či to takto chceme aj naďalej. Impulzom boli tiež najrôznejšie alergie, ktoré v byte s kobercami a záclonami neustále znepríjemňovali život. Zmena v interiéri bola pochopiteľne možná, ale my sme sa začali otvárať aj ďalšiemu riešeniu, teda úplnej zmene životného priestoru.

Žiadne zdĺhavé plánovanie

Nemali sme jasný zámer, ale život ako by nám ukazoval ďalšie kroky. Popri spomínaných dôvodoch pre sťahovanie sa objavil vhodný pekný pozemok v blízkej lokalite a bolo možné aj financovanie s dobrými podmienkami. Dlho sme neváhali. Môžeme povedať, že v našom prípade celý proces vzniku bývania nebol zdĺhavý, ako často býva. Rozhodovali sme sa veľmi rýchlo a dlho neplánovali. Veci sa skladali a naznačovali smer, ktorým sa uberať.

Rýchlo, efektívne a za rozumnú cenu.

Drevostavbu sme vybrali, pretože je rýchlo postavená a ekonomická. Po množstve vypočutých príbehov a informácií od odborníkov sme zvolili lokálnu firmu, ktorá nás presvedčila svojim ústretovým prístupom, certifikovaným technickým riešením, prepracovanou výrobou v hale i dlhou tradíciou. Veľkú úlohu zohrali termíny a rýchlosť, s ktorou mohla začať realizovať. _DSC5270-HDR.jpgobývacia izba   Foto: Martin Zeman

Stavba v rukách zohraného tímu

Oriešok bol, keď sme začali zvažovať, aký chceme dom. Individuálne riešenie sa ukázalo ako veľmi zdĺhavé a citeľne nákladnejšie, preto sme pristúpili na typový dom s úpravou realizovaný na kľúč. Keď s odstupom vidíme priebeh stavby okolitých domov, sme za toto rozhodnutie veľmi vďační. Bol stanovený harmonogram, ktorý bol presne dodržiavaný a vďaka ktorému sme vedeli, čo sa kedy bude robiť. (A tak sa aj robilo). Nemuseli sme na stavbe tráviť 24 hodín denne. Remeselníci vždy prišli, naviezli materiál, zrealizovali a zmizli. Vo februári sa začínalo stavať a práve v prvý deň montáže silno mrzlo. Tŕpli sme, čo sa bude diať, ale ukázalo sa, aké to bolo šťastie. Pozemok bol v tej dobe v podstate uprostred polí, bez spevnených ciest, a ťažká technika s veľkými panelmi pripravenými z výroby by sa sem rozbahneným terénom dostávala veľmi ťažko.

_DSC5279-HDR.jpgkuchyňa s jedálňou  Foto: Martin Zeman

Úložný priestor - nedostatkový tovar

V projekte sme zmenili sklon strechy, aby sme nemali žiadne väčšie šikminy v druhom poschodí domu. Nemáme to radi a nepríde nám to praktické. Tým sme stratili úložný podkrovný priestor, za ktorý sme sa snažili vymyslieť náhradu, ale tá predražovala stavbu nad rámec našich vtedajších možností. Nakoniec sme nevytvorili náhradu žiadnu a z dnešného užívateľského hľadiska tu naozaj chýba. Športové potreby, kufre a ďalšie veci tak nachádzajú svoje miesto v garáži vybudovanej na pozemku dodatočne. Spätne by sme si na riešenie úložného priestoru dali väčší pozor.

_DSC5235-HDR.jpgspálňa  Foto: Martin Zeman

Rozhodovanie o každom detaile

Výber prvkov na dom v projektovej fáze bol dobrodružný. Všetko muselo byť premyslené na milimetre a dané do poslednej zásuvky. Bolo treba vybrať všetko, od strešných škridiel, cez farby okien, po typ batérií v kúpeľni. Rozhodnúť na základe malej vzorky v kancelárii bolo niekedy ťažké, ale v podstate nič by sme tu nemenili. Cenné pre nás boli rady skúsenejších odborníkov - sprievodcov, ktorí nám pomáhali pri výbere. Napríklad poradili použiť na prízemí na podlahu odolný vinyl a do poschodia zase na dotyk teplejšie lino. Veľa vecí skrátka človek bez väčších skúseností nevie a potom nemá kľúč, podľa ktorého sa môže správne rozhodnúť. Výhodou drevostavby je obrovská presnosť. Keď ale niečo nedomyslíte v projekte, neskôr už máte smolu. Úpravy už sú komplikovanejšie. Dnes by sme napríklad chceli kamerový systém, aby sme mali prehľad o našom novom psom kamarátovi, keď nie sme doma, ale teraz už nechceme do hotového domu zasahovať. To sú však drobnosti. Prevažuje krásny pohodový pocit z bývania a radosť, že všetko išlo tak hladko. Užívame si blízkosť prírody, väčší priestor, možnosť chodiť naboso z obývačky rovno na záhradu a celkovo úžasný pokoj. Keď sa pozeráme späť, ísť do tejto zásadnej životnej zmeny sa rozhodne oplatilo.

„Človek v dome musí premýšľať a nenaskakovať na svoje stereotypy. Ak v lete chceme mať v dome príjemne, musíme zatiahnuť žalúzie a neotvárať okná“_DSC5249-HDR.jpgdetská izba  Foto: Martin Zeman

Pohľad redaktorky

Keď má stavebník dobre vybraného partnera na cestu za vysneným domom, je to vždy poznať. Stavia väčšinou svoj prvý, nemá skúsenosti a nemôže čakať, že sa proces zaobíde bez chýb. Vidím to ako prvý a najdôležitejší krok, ktorý treba v celom procese urobiť. Potom už len viesť dialóg a robiť rozhodnutia. O tom, že drvivú väčšinu z nich Petra s Adamom urobili správne, svedčí ich spokojnosť. A to je najdôležitejšie.

 „Jedno obrovské plus bola projektová príprava i realizácie. Osvedčení subdodávatelia, presné náväznosti a splnené termíny a obratom vyriešené drobné reklamácie.“_DSC5354.jpgzimná záhrada  Foto: Martin Zeman

technické parametre 

Typ domu: nízkoenergetická drevostavba

Zastavaná plocha77,38 m2

Úžitková plocha123,1 m2

Konštrukčný systém: difúzne otvorený konštrukčný systém ATRIUM DifuTech® CLIM A PLUS

Teplo a vetranieplynový kondenzačný kotol; na prízemí teplovodné podlahové vykurovanie, v podkroví nástenné teplovodné radiátory / prirodzené vetranie oknami

Súčiniteľ prestupu tepla stenouU = 0,16 W / m2K

Pripravila: Lucia Němčová   Foto: Martin Zeman

článok vyšiel v https://mojdom.zoznam.sk/stavba-a-rekonstrukcia/materialy/cas-opustit-mestsky-zivot/

 

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png