09. 11. 2022

Namiesto maringotky krásny drevený dom

 

 

 

 

  

„Celý život som mala predstavu, že budem žiť len v byte, bývala som v nájme, a šetrila si na vlastný byt,“ hovorí úvodom sympatická pani Bohdana. 

Zhodou okolností však vďaka majetkovému vysporiadaniu v rodine získala krásnu parcelu pri potoku. V tej dobe chodievala na pozemok poslúchať vtáky, šumenie potoka a za čerstvým vzduchom. Napadlo ju, že by si mohla zaobstarať maringotku, alebo mobilný dom, ale stále to tak nejako nebolo ono.

Keďže sa náhodou poznala s obchodným zástupcom firmy ATRIUM, zašla za ním po radu. No a slovo dalo slovo a na parcele situovanej v krásnej prírode, už stojí malebný a útulný drevený dom.

Pani Bohdana ďalej rozpráva, že drevostavbu zvolila pre jej rýchlu montáž na pozemku a tiež mala pozitívne referencie na firmu ATRIUM. Zvolila typový dom Jubileum Profi 82 so sedlovou strechou. Obklad je celodrevený a majiteľka ho necháva prírodne zošednúť.

jubileum-profi-82-pardubice-m (3).jpg

Domov podľa vlastných predstáv

V dome urobila pani Bohdana oproti typovému projektu radu úprav, posunutím vnútorných priečok získala priestrannú kúpeľňu, kam sa pohodlne vojde veľká vaňa aj sprchový kút. Miesto obdĺžnikovej pracovne získala opäť vhodným rozmiestnením vnútorných stien pohodlnú šatňu a špajzu za kuchyňou. „Je pre mňa dôležité, že som si mohla upraviť projekt podľa svojich potrieb, a všetko mi takto úplne vyhovuje,“ hovorí spokojná majiteľka. V obývačke dominuje naozaj veľké francúzske okno, ktoré otvára priestor do nádhernej záhrady plnej motýlov a vtáčieho štebotu.

Po podpise zmluvy si pani Bohdana začala vybavovať stavebné povolenie. Čas bežal a v Horažďoviciach mala schôdzku ohladne vybavenia domu. „Myslela som, že si najskôr postavím dom a potom budem vyberať vybavenie, kuchyňu a podobne. Nebola som pripravená na to, že mám mať dopredu pripravené, kde bude aká zásuvka, potrubie a ďalšie prvky, bola by som sa lepšie pripravila, ale aj tak sa nakoniec všetko podarilo vyriešiť,“ spomína na obdobie vylaďovania domu pani majiteľka. Montáž prebehala v októbri a do novostavby sa pani Bohdana sťahovala na Valentína, 14. februára. Tomu sa hovorí láska k domovu.

Nechala si postaviť dom vo verzií Stavba plus, ale dnes to ľutuje. Myslela si, že keď si na dokončovacie práce zoženie lokálnych remeselníkov, tak ušetrí, ale nakoniec priznáva, že nie len, že neušetrila, ale ešte mala aj starosti s hľadaním remeselníkov. Pochvaľuje si kvalitu aj rýchlosť realizácie spoločnosti ATRIUM a vyzdvihuje fakt, že väčšina remeselníkov, ktorí robili dokončovacie práce, hovorila, že ešte nikdy nevideli tak rovné steny.

jubileum-profi-82-pardubice-m (32).jpg

Cesty za vylepšením

Aj keď sa ľudia snažia, môže sa stať, že sa niekedy niečo nepodarí. Rovnako, ako u pani Bohdany je v technickej miestnosti dosť nešikovne umiestnený bojler, kvôli čomu nejdú úplne otvoriť dvere. Pani Bohdana to však berie s nadhľadom a nejako veľmi to nerieši.

Ďalej plánuje dorobiť väčšie zatienenie veľkého okna a terasy, pretože slnečník zďaleka nestačí. Má už objednanú pergolu so zatienením. Tiež trochu ľutuje to, že si nenechala urobiť prípravu na solárny panel, pretože cíti, že by jej dosť pomohol s vykurovaním domu a ohrevom vody. To zabezpečuje elektrokotol a elektrický bojler. Ale aj tak sú náklady na prevádzkovanie domu nízke, a kachle na drevo sú skôr pre dekoráciu, ako že by sa v nich skutočne kúrilo. Na vykúrenie domu aj v zimnom období stačí veľmi málo energie. Celoročne je v dome príjemná klíma, v lete sa dom vôbec neprehrieva. Spokojnosť na strane klienta je vždy veľkým vyznamenaním pre firmu. 

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png