08. 11. 2021

víkendové útočisko - miesto relaxu

Za príbehom tohto domu stála potreba občasného úniku do prírody z ruchu hlavného mesta. Výber lokality spoluurčili aj majiteľove pekné spomienky z detstva.

 

Majiteľ mal v Cerovej starých rodičov, ako dieťa sa na miestnom kopci sánkoval, k okolitej krajine mal odjakživa vzťah. Preto keď sa s bratom po vysokej škole rozhodli, že investujú do pozemku, kde si časom postavia víkendové domy, presne vedeli, kde majú hľadať. A veru našli. V obci Cerová bol voľný pozemok s krásnym výhľadom na okolitú krajinu. Kúpili ho, rozdelili na polovicu, zobrali si prvý spotrebný úver a pustili sa do vybavovania inžinierskych sietí. Dnes vedľa seba stoja dva hotové domy, ktoré počas víkendov či prázdnin navštevujú obe rodiny s deťmi, a my môžeme skonštatovať, že zámer vytvoriť si príjemné miesto na relax v obklopení prírody sa im podaril. 

Moravčík_1B9A6008.jpg

A hoci sú majitelia dvojičky, ich domy sú celkom iné. My sme navštívili drevodom, ktorý je už kompletne dokončený a v ktorom mladá rodina z Bratislavy trávi nielen víkendy, ale vhod im padol aj počas obdobia pandémie, keď mohli deťom aspoň trochu meniť domáci stereotyp. A prečo sa rozhodli práve pre drevodom? „V čase, keď už sme mali oplotený pozemok a začali pomaly uvažovať, ako ďalej, môj kolega staval dom s firmou Atrium. Boli sme sa na stavbu aj s manželkou pozrieť, porozprávali sa s pani architektkou Kutišovou, ktorá naše predstavy o chalupe – víkendovom dome s rozlohou a dispozíciou približne ,trojizbáku‘–  nakreslila a následne už naše cesty viedli do banky, kde sme vybavili úver. Do pol roka sme mali vyriešenú kompletnú dokumentáciu s právoplatným povolením,“ prezrádza sympatický majiteľ. „Dovtedy tu však ešte vznikala pivnica, môj odveký sen, keďže sme na dedine. Jej stavba trvala približne dva mesiace,“ dodáva. „Ďalší z dôvodov, prečo sme sa rozhodli pre drevodom, bol aj fakt, že sa dá rýchlo vykúriť a dlhšie drží teplo. Ako dieťa som neznášal, keď sme s rodičmi na našej murovanej chate od piatku do soboty mrzli a keď už bolo teplo, išli sme naspäť domov. Tu kúrime radiátormi napojenými na kotol Protherm, podlahové kúrenie sa nám zdalo byť na chalupu zbytočným luxusom. Keď prihodím  do  pece, vydrží nám teplo až do nedeľného odchodu,“ približuje majiteľ spomienky i fakty ohľadom vykurovania. 

Moravčík_1B9A5895.jpgKúrenie na diaľkové ovládanie je v prípade rodiny s malými deťmi na nezaplatenie. Majiteľ v piatok ráno chalupu na diaľku rozkúri, a kým z Bratislavy pricestujú, je v nej teplo. Potom už len stačí zakúriť v peci a o dokonalé teplo domova majú na víkend postarané.

A koľko trvala stavba? „Dom typu all inclusive stál za tri dni, odovzdali nám ho asi za tri mesiace a sťahovali sme sa približne po pol roka. Ešte sa čakalo, kým   stolár vyrobí dvere, aby nám mohla dodávateľská firma dokončiť lišty, obklady... Riešili sme aj mriežky na oknách, ktoré sme s manželkou chceli vzhľadom na vidiecky charakter stavby. Tie  vonkajšie, čo  ponúkali, sa nám zdali nepraktické, a tak stolár vymyslel systém odomykateľných mriežok, ktoré v prípade umývania okien jednoduchým klikom odmontujete a následne pripnete späť.“ Šikovné, praktické a pomerne jednoduché riešenie. Ale veď také sú vždy najlepšie... 

Aj dvere a zárubne sú výsledkom práce šikovného stolára. Domáca pani vybrala mimoriadne vkusný a decentný odtieň olivovo zelenej, ktorým všetky natreli. Rovnakú farbu dostala aj skrinka pod umývadlom a rám zrkadla v kúpeľni.Moravčík_1B9A5889.jpg

Moravčík_1B9A5886.jpgSkrinka pod umývadlom mala byť pôvodne z Ikey. Ale niekedy osud zamieša karty tak, že výsledok je možno ešte lepší ako pôvodný zámer. Hoci treba priznať, že majiteľov to stálo zopár nervov. Keďže ani v slovenskej, ani v českej predajni ju už nemali, vyrobil ju napokon podľa predlohy stolár. Dostala rovnaký olivovo zelený náter ako dvere a rám zrkadla.

Zariaďovania interiéru sa chopila domáca pani, snažila sa namixovať zmes vidieka a Provance. Drevené stoličky, stôl a komoda, farebné závesy, červené kachle, olivová zelená na dverách či množstvo milých doplnkov spoluvytvárajú príjemnú atmosféru, z ktorej cítiť, že korešponduje s krásnou prírodou na pokojnom mieste. No a aby manželovi nebolo ľúto, on sa zasa realizoval v exteriéri a v pivnici, ktorá je pod celým domom, a zamýšľajú v nej organizovať posedenia s priateľmi pri dobrom vínku, kým deti hore budú sladko spať. 

Moravčík_1B9A5979.jpgKuchynskú linku vyrobil na mieru stolár. Biele skrinky a kuchynský obklad sú kombinované s čiernou farbou v podobe retro chladničky, rúry či kovových konzol držiacich otvorené police. Často sa tu objavuje aj mentolový odtieň, ktorý spolu s drevom vytvára tu správnu vidiecku atmosféru.

Dom stojí v kopci s krásnym výhľadom. Aj ten determinoval jeho umiestnenie na pozemku, rovnako ako orientáciu vonkajšej terasy. „Aj pani architektka, kým začala kresliť návrh, chcela vidieť pozemok na vlastné oči a zohľadniť všetky jeho benefity. Sú tu pôvodné ovocné stromy, ktoré sme zachovali. Z dôvodu pôvodnej ílovitej pôdy sme si sem nechali naviezť 24 ton špeciálnej zmesi zeminy, ktorú tvorí piesok, humus a vlákno a ktorá je aj na štadióne Tehelné pole. Ja som fúrikoval a manželka ju dlhou latou zarovnávala. Celé  sme si to urobili sami, až potom sme vysiali trávu,“ prezrádza s hrdosťou v hlase majiteľ. „Terasu sme otočili tak, aby nám ponúkala výhľad na krajinu, kopce a prírodu.“ Majiteľ mal ešte jednu podmienku okrem zachovania väčšiny stromov. Trval na typickej vidieckej škridle, takzvanej bobrovke, ktorú s architektkou hľadali v ponuke firiem, kým nenašli takú, ktorá k domu zapasovala najviac. Stavbu tlačili dopredu pozemku, keďže je evidovaná ako rodinný dom, nie ako chalupa. Z toho dôvodu museli vytvoriť tri parkovacie miesta, bola to podmienka zo stavebného úradu. Tunajšia cesta do kopca je totiž veľmi úzka na to, aby na nej parkovali pred domami autá. „Keď prišla architektka, otvorili sme bránu, ja som začal cúvať autom dnu a vymeriavali sme, kde bude hranica domu a koľ ko miesta bude treba na jedno auto,“ spomína majiteľ na „príhody z praxe“. Všetky podmienky napokon splnili a dnes sa tešia z príjemného útočiska, kde trávia každú voľnú chvíľu a kde im okolité prostredie ponúka rôzne možnosti trávenia voľného času.

Moravčík_1B9A5997.jpgZ jednej strany terasy si majitelia vychutnávajú pohľad na okolitú prírodu a kopce, z druhej ich zasa tešia vlastné ovocné stromy, stará odroda odolnej marhule a bohato rodiaca slivka, vďaka ktorej má rodina vždy čo natierať na chleba.

Moravčík_casova-os.png

Profil

Majitelia - Rodina s dvomi malými deťmi z Bratislavy, ktorá dom využíva ako víkendové sídlo.

Nehnuteľnosť - Drevodom na päťárovom pozemku so zastavanou plochou 106 m2 .

Lokalita - Obec Cerová na upätí Malých Karpát na Zahorí.

TYP KONŠTRUKCIE - Difúzne otvorená stĺpiková konštrukcia DifuTech® Clima Plus, hr. 296 mm

REALIZÁCIA - www.atrium-sk.sk,. architekt: Ing. arch. Eva Kutišová

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ, FOTO: MIRO POCHYBA

Zdroj: Časopis Môj dom

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png