26. 08. 2020

Vždy, keď chodili na prechádzku so psom, predstavovali si, že by tu chceli postaviť rodinný domček.

Pozemok sa nachádzal v miernom svahu, na okraji mesta a zároveň v dochádzkovej vzdialenosti do centra. Akonáhle bol na predaj, kúpili ho. A až potom ich čakalo to ozajstné hľadanie "vhodného domu". perseus-119-03.jpgFoto: Martin Zeman

Slovo majiteľov

"Základovú dosku sme si nechali zhotoviť od firmy ATRIUM, zmluvu sme s nim uzatvárali na konci decembra a za štyri mesiace bol dom dodaný. Tento systém nám úplne vyhovoval, položky sme dostali vyúčtované do posledného detailu. Pri položkách, ktoré sme si vybrali ako nadštandard, nám firma dorátala len rozdiel oproti štandardnému zariadeniu."

A pretože manželia chceli naozajstný dom navrhnutý na mieru, vyhľadali brnenskú architektonickú kanceláriu a nechali si urobiť návrh podľa svojich požiadaviek. Teda jednoduchý a praktický domček s rovnou strechou, ktorú si žiada územné rozhodnutie obce. Základné požiadavky mali aj na vnútorné riešenie. Každý z potomkov potreboval vlastnú izbu, schody sem mali vstup zakázaný, lebo rodina si ich užila už v radovom dome a vie, ako dokážu v niektorých situáciách skomplikovať život.

Návrh ale nesplnil ich očakávania: "Dom naozaj pasoval na náš pozemok, vyzeral nápadito a zaujímavo, architekt odviedol dobrú prácu podľa zadania," spomína majiteľka a prekvapivo dodáva: "lenže to bola taká studená moderna, niečo nám na ňom vadilo a nedokázali sme presne pomenovať čo." Nakoniec teda projekt zostal len na papieri.

Na internete začali hľadať dom, ktorý bude lepšie zodpovedať ich predstavám a požiadavkám. Pretože hľadaním stratili určitý čas, rozhodli sa pre drevostavbu. Objavili dom Perseus z kolekcie ATRIUM Exclusive a bolo rozhodnuté. Prízemný bungalov Perseus o pôdoryse 14,5 x 10,3 metra zastrešený pultovou strechou a celková plocha domu 116 m2 bol pre rodinu aj pozemok ideálnym riešením. A rodine ponúkal aj "niečo navyše", čo od svojho nového domu očakávali.

Majitelia predsa len dúfali, že ich dom by sa mohol v niečom líšiť od ostatnej zástavby, a tento zdobí zaujímavý detail. Je to obklad fasády zo sibírskeho smrekovca v príjemnej medovej farbe, ktorú si želajú zachovať. "Ide síce o bezúdržbový materiál, ktorý nie je treba natierať. Rozhodli sme sa však, že ho nenecháme zosivieť a budeme ho natierať aby si zachoval svoju zlatistú farbu," podotýka manžel. perseus-119-01.jpgFoto: Martin Zeman

Ďalšou výhodou bola možnosť dispozičných zmien a to nielen v interiéri. V pôvodnom návrhu má stavba dve terasy. Tá menšia pri spálni sa im zdala zbytočná, preto privítali možnosť posunúť obvodovú stenu a o niekoľko metrov štvorcových zväčšili spálňu. K tomu ešte vznikla malá samostatná pracovňa s výhľadom na historické centrum mesta. Druhú terasu nadväzujúcu na obývaciu izbu ponechali v pôvodnej podobe aj veľkosti. Zmenila sa aj veľkosť okien. Veľké francúzske okná v spálňach vadili vzhľadom k bezpečnosti detí, ochrany súkromia i údržby, a tak ich nechali nahradiť klasickými oknami.

Štyridsať metrov nepríde nazmar

Inak má Perseus pre rodinu s dvomi deťmi úplne vyhovujúce riešenie. S dispozíciami 5 + 1 ponúka veľkú spoločenskú časť domu a zároveň tri spálne, aby mal každý svoje súkromie. Obývacia izba spolu s kuchynským kútom meria okolo 48 m2. A práve tu rodina trávi najviac času spolu, preto rozhodne nejde o nadbytočné metre. 1953753.jpgFoto: Martin Zeman

Praktické je aj umiestnenie kuchyne. Bol to kompromis, ktorý si majiteľka priala. "V pôvodnom dome bola kuchyňa úplne otvorená, plnohodnotná súčasť obývacej izby a ja som mala pocit, že neporiadok, ktorý pri varení vždy vznikne, vidí každý. Preto tu ide o určitý kompromis, kedy kuchyňa je síce akoby samostatná, ale bez dverí, teda zároveň prepojená s obývačkou, "oznamuje svoje skúsenosti.

Na kuchyňu nadväzuje obývacia izba, a to jedálenskou časťou, ktorá voľbou materiálu i moderným poňatím zodpovedá kuchyni, a potom oddychová zóna. Z obývacej izby vedú dvere do súkromnej časti bytu, skladajúci sa zo spálne rodičov, dvoch detských izieb, kúpeľne, pracovne a technickej miestnosti. Do chodby majitelia umiestnili veľké vstavané skrine, ďalšie sú v zádverí. 1953755.jpgFoto: Martin Zeman

Z typového netypový

Ak sa rozhodujete, či zaobstarať typový dom či projekt na mieru, Perseus Vás presvedčí, že si možno z každej varianty vziať to najlepšie, ako sa to podarilo majiteľom v tomto prípade. Dispozičnými zmenami si vytvorili stavbu na mieru svojej rodiny a pretože už jeden dom mali a zariaďovali, vedeli, čo chcú.

Na druhej strane využili všetky výhody, ktoré typová stavba ponúka. Základovú dosku si nechali zhotoviť od firmy ATRIUM, samotná montáž domu trvala 4 mesiace. Dom vrátane všetkých dispozičných zmien prišiel na 166 490 € s DPH. Záhradu a okolie si už rodina dorábal svojpomocne. Pre radosť, pretože bývanie podľa svojich predstáv už mali.

Článok vyšiel v časopise Môj dom na webe: mojdom

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png