27. 10. 2020

Ako sa býva v montovanej drevostavbe pri Nitre, ktorú postavili za 4 mesiace. 

 

Majitelia už mali za sebou stavbu veľkého poschodového rodinného domu. Preto vedeli, že tentokrát to musí byť celé inak. Rýchlo, bezbolestne a najmä primerane k ich potrebám.

7H9A8374.JPG

Na podlahe je položená veľkoformátová gresová dlažba v neutrálnej sivej farbe, na výbere ktorej si dali majitelia mimoriadne záležať, keďže sa nachádza v celom dome.

Jedálenskú časť tvoria masívny stôl a pohodlné patchworkové kreslá. Nohy stolovníkov zahrieva kravská koža na podlahe a zhora priestor opticky uzatvára podlhovasté stropné svietidlo. Všetko to pôsobí harmonicky a ladí so zvyškom interiéru.  Miro Pochyba

Závan industriálneho štýlu sem majitelia vniesli pomocou svietidiel a originálnych barových stoličiek s pedálmi. Kombinácia dreva a sivej farby je elegantná a nadčasová. 

Dvere z kuchyne 475 Miro Pochyba vedú priamo na menšiu terasu, neďaleko ktorej sa nachádza aj zeleninový záhon, takže v prípade potreby si stačí len vybehnúť po čerstvú zeleninu či bylinky a následne ich v kuchyni spracovať. 

7H9A8289-HDR.JPG

2180477 Miro Pochyba  Vo veľkoryso riešenej kúpeľni je otvorený sprchovací kút, obložený dlažbou imitujúcou drevo, čo pôsobí mimoriadne teplo a útulne.

Bezbolestný proces

Túžili po súkromí, po záhradke a deti si vyžadovali tiež každé svoj priestor. To boli hlavné dôvody, ktoré priviedli manželský pár z panelákového bytu do tohto domu neďaleko mesta. Po tom, ako objavili vyhovujúci pozemok, rozhodli sa, že pôjdu tou rýchlejšou cestou, ktorú pre nich predstavoval montovaný drevodom. Začali si teda robiť súkromný prieskum firiem, ktoré sa stavbou drevodomov zaoberajú. Pochodili rôzne výstavy, porovnávali, pýtali sa na referencie.

Po návšteve modulového domu sa rozhodli pre firmu Atrium a svoje rozhodnutie rozhodne neoľutovali. Práve naopak, s celým procesom realizácie a komunikáciou boli nadmieru spokojní. A spolupráca bola bezproblémová na oboch stranách, keďže majitelia presne vedeli, čo chcú, a rovnako dobre vedeli aj to, čo v dome nechcú a nebudú potrebovať. Pôvodne trojizbový dom s vchodom zboku im architekti z Atria prevádzkovo vyčistili, premiestnili vchod a upravili priestorové vzťahy podľa ich predstáv.  

7H9A8430.JPG

Priestor obývacej časti opticky definuje veľká rohová kožená pohovka vo farbe ťavej srsti, kde sa pohodlne môžu usadiť všetci členovia rodiny naraz a sledovať televíziu na stene oproti, prípadne dianie v záhrade spoza zasklenia na bočnej strane.

V každej miestnosti domu je tapeta, ktorá podčiarkuje atmosféru daného priestoru. V obývacej izbe je industriálne pôsobiaca tapeta s 3D efektom. Stena na prvý pohľad pôsobí, akoby na nej boli pribité malé plechové štvorce. Nejeden návštevník si ju ide rovno „chytiť“ a zistiť, či je to skutočný plech.   Miro Pochyba

Rozšírením hĺbky nočnej časti vznikla požadovaná štvrtá izba a mohlo sa začať montovať. „Firma veľmi flexibilne reagovala na naše požiadavky. Všetko bolo vopred pripravené, na nič sa nečakalo, nič nemeškalo, všetko išlo podľa harmonogramu,“ spomína na proces realizácie spokojný majiteľ domu. Interiér si zariaďovali s manželkou sami. Inšpiráciu čerpali z časopisov, televíznych relácií a internetu. Pochodili výstavy, obchodné domy a mnoho vecí si objednali cez internet. Dnes ich dom vyzerá presne podľa ich predstáv. Spokojnosť majiteľov sa odráža nielen na ich tvárach, ale aj v celom interiéri, na ktorom vidno, že je zariadený premyslene a s dôrazom na detail.

  7H9A8224.JPG

2180485 Miro Pochyba  V spálni sa oproti vstavaným skriniam s množstvom úložného priestoru nachádza veľká čalúnená posteľ. Tapeta na stene za ňou priestor zútulňuje a rovnako ako koberec ho pocitovo prehrieva. Nič iné okrem dvoch nočných stolíkov tam už nenájdete. Čistota a funkčná strohosť zariadenia sa nesie celým domom.

„Kým sme vybrali vhodné tapety do každej izby, chvíľku to trvalo. Prikladali sme si katalógy na stenu a sledovali, či sa to približuje našim jasným predstavám.“  majitelia 

7H9A8473.JPG

2180495 Miro Pochyba Celá terasa je obložená drevom. Majitelia ju využívajú počas sezóny ako druhú obývačku. Dotyk bosých nôh na slnkom vyhriatom dreve je mimoriadne príjemný. V prípade ostrého slnka si zatiahnu posuvné panely tak, aby dosiahli tieň v mieste sedenia.

Slovo realizátora

S majiteľmi som sa prvýkrát stretol na stavbe nášho najobľúbenejšieho domu Vela 115 v Budmericiach, kde si klienti overili kvalitu a fundamentálnu poctivosť našich stavieb, zažili veľkosť izieb a dispozíciu, čo im pomohlo definovať svoje vlastné požiadavky. Dom mal odrážať ich štýl a potreby, nároky na dizajn a individualitu. Keď sme si prebrali všetky predstavy, voľba padla na typový dom firmy Atrium z radu Exclusive – Pollux 124. Výrazom najlepšie zodpovedal nárokom na štýl a mal predpoklady na úpravy, ktoré ho priestorovo dostanú na požadovanú úroveň. Do úvahy sme brali aj pozemok, ktorý mali k dispozícii, jeho veľkosť a orientáciu na svetové strany, na ulicu.

Fraňo_MG_6233.jpg2180493 Miro Pochyba

 _MG_6270.jpg

2180505 Miro Pochyba

Pôvodne trojizbový dom s vchodom zboku som prevádzkovo vyčistil, premiestnil vchod, a čo je podstatné, úpravou priestorových vzťahov a rozšírením hĺbky nočnej časti sme dostali požadovanú štvrtú izbu. Obývačka s kuchyňou sa stala obrovským otvoreným priestorom s výstupom na zastrešenú terasu. Tá sa v návrhu stala piatou izbou domu – bez zmeny úrovne podlahy sa veľkým HS portálom dostaneme na drevom obloženú terasu, ktorá navyše môže byť od záhrady uzavretá posuvnými panelmi, ktoré terasu chránia či už pred slnkom, alebo dažďom. Domáci dostali ďalší priestor pre svoju rodinu.

Dizajn domu a funkciu posuvných panelov sme overovali na vizualizáciách. Kuchynská linka svojím umiestnením a orientáciou v obývacom priestore umožňuje komunikáciu všetkých členov domácnosti navzájom. Z nadväzujúcej jedálenskej časti je výhľad na terasu a do záhrady. Všetky izby sú riešené tak, aby mali dostatok úložných priestorov. Bohato je dimenzovaná aj technická miestnosť s prístupom do záhrady i kúpeľňa.

Názory na bývanie sa odrazili v estetických aj praktických veciach – vstup je široký, presvetlený bočným svetlíkom pri dverách, zvonku od severu chránený závetrím s dreveným obložením. Omietky, okná a strecha sú farebne zladené v antracitovej a bielej farbe, doplnené drevenými obkladmi v prírodných farbách dreva. V noci bude dom osvietený sériou exteriérového osvetlenia. 

Ing. arch. Roman Kutiš
obchodný konzultant
www.atrium-sk.sk

Katarínin pohľad 

Pri návšteve tohto domu bolo ťažké uveriť, ako rýchlo „vyrástol“. Interiér i exteriér boli prepracovane navrhnuté a do detailu dokončené za necelé štyri mesiace. Áno, tri až štyri mesiace totiž trvá kompletné dokončenie takéhoto domu. Jednotlivé časti drevostavby sú totiž vyrobené vopred vo výrobných halách a potom sa stavajú ako stavebnica. V obvodových stenách sú už zabudované okná, vchodové dvere a vonkajšie parapety, steny sú osadené hrubou omietkou. Zmontovanie hrubej stavby z pripravených dielov tak zaberie len dva až tri dni. No a keď sa k tomu pridá dobrý vkus a schopnosť majiteľov nájsť presne a najmä rýchlo to, čo hľadajú, môžete zabudnúť na jeden z klasických scenárov – keď majitelia pri stavbe domu skoro ošediveli. Naopak, sen o rýchlom a bezbolestnom sťahovaní sa stane skutočnosťou.

montovaná drevostavba

rozloha pozemku: 789 m2

lokalita: Mikov dvor, Nitra

TEXT KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO MIRO POCHYBA
ZDROJ časopis Môj dom 4/2018

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png