20. 10. 2020

Jednoduchý dom s drevenou fasádou, ktorý sa dokonale hodí do tatranskej dedinky.

Hoci má tento dom na prvý pohľad „celkom normálnu veľkosť“, krásne sa doň zmestila skutočne veľká rodina – s piatimi deťmi, dvoma psami a jednou mačkou. A slovo krásne tu platí naozaj doslovne. Každý pohľad v dome aj v záhrade dokáže totiž potešiť oko aj dušu.

Vysnívaný dom

Anka a Juraj sa profesionálne venujú záhradám a interiérom – ona ich navrhuje, on s partiou realizuje. Okrem práce však spojili aj svoje životy a deti (spolu ich majú päť), a tak sa rozhodli postaviť pre svoju veľkú rodinu dom. Boli im sympatické drevostavby s difúzne otvoreným systémom a po krátkom prieskume na internete si vybrali firmu Atrium.  

JJ_1B9A4848.jpgvonkajšia terasa Miro Pochyba

Terasu a záhradu dokončili majitelia na jar, i keď v dome bývajú už dva a pol roka. „Zvolili sme si trávnatolistnatú záhradu. Sme síce pod Tatrami, no k tomuto domu sa nám práve trávy hodili najviac,“ hovoria. Anka a Juraj sa tvorbe záhrad venujú profesionálne, nečudo teda, že tá ich bola aj koncom jesene takáto nádherná.    

„Bolo to skôr impulzívne rozhodnutie,“ priznáva Juraj. „Keď sme videli fotky jednoduchého domu s dreveným obkladom a čiernou strechou, hneď sme si povedali, že ho chceme. Typový dom Vela 115 je totiž presne taký, aký sme si vysnívali – je decentný a má ducha.“ A keďže firma zareagovala rýchlo, bolo rozhodnuté. „Ani sme si nedali robiť cenové kalkulácie od iných dodávateľov. Tento dom bol jednoducho ten pravý a hotovo,“ hovoria manželia, ktorí netaja spokojnosť so svojou voľbou. Podľa ich slov totiž celá spolupráca pekne „odsýpala“, od kalkulácií až po realizáciu. 

JJ_1B9A5118-HDR-2.jpgveľká sedačka v obývačke Miro Pochyba 

Interiér domu si manželia navrhli sami. Zariaďovali sa postupne – tým, čo sa im páčilo, čo sa do priestoru hodilo… Priestranná sedačka pribudla len nedávno. „Je skôr na ležanie a pozeranie filmov než na sedenie pre návštevy,“ konštatuje Anka. „Je nás veľa a celá rodina sme takí ‚filmofili‘, takže sme potrebovali veľkú sedačku, na ktorú sa zmestíme.“

V typovom projekte však urobili výrazné zmeny a spolu s projektantmi z Atria odladili novú dispozíciu. Pôvodne bola totiž výška stropu na prízemí všade rovnaká, štandardná, a nad ním bolo pomerne zle využiteľné podkrovie. Anka navrhla otvoriť obývačku až do krovu, čím získal denný priestor vzdušnosť, vo zvyšku podkrovia potom vzniklo rodičovské zázemie – spálňa s pracovňou a šatníkom. „Je nás veľa a potrebovali sme do domu pridať nejaké miestnosti,“ usmeje sa Anka.

JJ_1B9A4945.jpg spálňa s pracovňou v podkroví Miro Pochyba

Rodičovské zázemie – spálňa s pracovňou v podkroví – je prístupné z obývačky po elegantných oceľových schodoch. Nadväzujú naň ešte šatník a odkladacie priestory v najnižšej časti pod strechou, ktoré sa využívajú najmä na uloženie sezónnych vecí a ako archív.

Veľká rodina musí mať pravidlá

Pri početnej domácnosti je dôležitý systém a pravidlá – v tejto učia deti nezhromažďovať zbytočnosti a udržiavať poriadok.

„Človeku vraj na bežný život stačí 22 vecí,“ hovorí Anka. „Na Slovensku je ale trend dať do detskej izby veľkú vstavanú skriňu. My už dlho nemáme v chlapčenských izbách veľké skrine, pretože čím viac priestoru je k dispozícii, tým viac zbytočností sa odkladá. A chlapci toho v skutočnosti veľa nepotrebujú. Páči sa im, že žijú s minimom vecí – majú vďaka tomu jednoduchší život a sú spokojnejší,“ prezrádza mama Anka, ktorá sa sama neobklopuje množstvom predmetov.

„Deti rešpektujú, že u nás je to takto, a učia sa tak fungovať. Majú jednoduché pravidlá – raz za tri mesiace si vytriedia veci, ktoré sú pre nich dôležité. Na svoje zbierky majú vyčlenený priestor a musia si rozmyslieť, čo si odložia. Učím ich, že dôležité sú zážitky a spomienky, nie predmety,“ delí sa o skúsenosti.  

JJ_1B9A5037.jpgdetská izba Miro Pochyba

Detské izby sú v dome tri – do všetkých sa vchádza z chodby na prízemí. Chlapci majú väčšie spoločné izby po dvoch (táto patrí tým starším), jediné dievčatko v rodine má samo k dispozícii tú najmenšiu. Celá rodina má rada jednoduché veci a mama dobre vie, čo sa deťom páči. Základ zariadenia izieb teda dostali daný a samy si do nich priniesli veci, ktoré majú rady.

Ďalšia podstatná vec vo veľkej rodine je poriadok. „Chcem žiť v poriadku a keď som musela neustále upratovať po šiestich ľuďoch, cítila som sa ako otrok,“ hovorí domáca pani. A tak nastolil otec rodiny nové pravidlá. Teraz majú vlastne všetko upratovanie na starosti deti. „Na dvierkach kuchynskej skrinky majú rozpis povinností na každý deň – čo treba urobiť, upratať, kedy majú čítať, kedy si môžu pozrieť film... Je to jednoduché a funguje to,“ chváli Anka.

Kto tu býva

Anka a Juraj, ktorí sa venujú návrhom a realizácii interiérov a záhrad, ich päť detí: Noemi (14), Michal (13), Damian (12), Jakub (11) a Matúš (9), sučky Líza a Zuzka aj mačka Kiwwi. 

Rodinný dom v Batizovciach

realizátor – ATRIUM SK

počet podlaží 1 + podkrovie

zastavaná plocha 140 m²

úžitková plocha 175 m² + 60 m²​ terasa

lokalita Batizovce

Jurčo_casova-os.png

 

pripravila: Erika Kuhnová

foto: Miro Pochyba

Článok vyšiel v časopise Môj dom 12/2019-01/2020

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png