12. 12. 2022

Dom na počkanie

Ráno ho priviezli na troch kamiónoch, poobede už majiteľ posielal jeho fotky svojej rodine. Dom, ktorý vyrástol doslova za jeden deň.

 

 

vela-115-senec-22-02.jpg

Pracovne vyťažení majitelia žili niekoľ ko rokov v zahraničí, keď sa rozhodli, že je ten správny čas na postavenie domu. Bolo pre nich preto absolútne kľúčové, aby sa stavby chopila firma, ktorá ho postaví rýchlo, kvalitne, bez nutnej kontroly nadväzujúcich krokov z ich strany. Skrátka, hľadali najlepší spôsob, ako sa „bezbolestne“ dopracovať ku kvalitnému domu, kde budú môcť s rodinou tráviť prázdniny, sviatky a, to vtedy ešte netušili, aj dlhé obdobie počas pandémie. Výber padol na drevostavbu. Dnes svorne tvrdia, že sa rozhodli správne a ak by mali v budúcnosti stavať opäť, rozhodli by sa rovnako. Pozemok vo vyhľadávanej časti obce neďaleko hlavného mesta si majitelia vyhliadli a kúpili už dávnejšie. Po tom, ako z nej vzniklo priame napojenie na diaľnicu, povedali si, že je čas začať stavať. Malo to len jeden háčik – žili v zahraničí a pracovné povinnosti im neumožňovali manažovať stavbu osobne. Chceli preto riešenie, pri ktorom im dom postavia bez stresov a pomerne rýchlo. Firmu,
na ktorú sa môžu spoľahnúť vo viacerých ohľadoch. Takú, ktorá to urobí prakticky „na jeden šup“. Výber padol na Atrium. Projekt z ich katalógu im vyhovoval, robili len menšie úpravy, keďže doň chceli zakomponovať saunu a komoru. „Pamätám si, že bola streda. Prišiel som sem priamo zo zahraničia, sadol som si, objednal pizzu a následne prišli tri kamióny a staviteľ mi podal kľúč od domu. Na moju otázku, že kde je ten dom, odvetil, že na korbe. Poobede som už manželke posielal fotky takmer kompletnej stavby. Na druhý deň dokončili strechu a bolo,“ spomína Martin, ktorý si na pamiatku z celého procesu urobil aj časozberné video. Kým sa dokončili všetky interiérové práce a dom bol pripravený na zariaďovanie, ubehlo presne šesť mesiacov. Od jeho postavenia až po jeho odovzdanie boli majitelia prítomní na mieste činu presne jedenkrát. To im však vôbec neubralo na spokojnosti. „Stretli sme sa s veľ kou profesionalitou, firma nič nepodcenila ani pri výbere subdodávateľov, ktorí pracovali na interiéri,“ vravia majitelia. „Dokonca vedeli veľmi promptne zareagovať aj na menší problém, ktorý sa vyskytol hneď na začiatku. Základovú dosku sme si totiž ako jedinú riešili po vlastnej línii a keď ju stavbyvedúci prišiel prevziať, zistil, že je z každej strany o 15 cm väčšia. Pri drevostavbe je to, samozrejme, veľký problém, preto sa rozhodli, že projekt „nafúknu“. Z každej strany ho zväčšili o tých 15 cm a pre statiku ho ešte museli potiahnuť o kúsok do výšky. V konečnom dôsledku sa nám tak dom zväčšil o sedem štvorcových metrov, čo dnes hodnotíme pozitívne,“ spomína majiteľ Martin na príbeh, ktorý demonštruje staré známe porekadlo, že všetko zlé je na niečo dobré. V dome, ktorý volajú svorne chata a kam sa z hlavného mesta dostanú za 20 minút, trávi rodina víkendy, prázdniny a Vianoce. A my len dodávame, že to vymysleli fakt dobre.

vela-115-senec-22-03.jpg

 

Okrasnú výsadbu okolo domu navrhla majiteľka, ktorá je povolaním architektka. Na pozemku vzadu stojí aj niekoľko vyvýšených záhonov na pestovanie zeleniny, ktoré si domáci vyrobili sami.

vela-115-senec-22-04.jpg

Jednou z mála zmien oproti pôvodnému projektu bolo rozšírenie previsu strechy, aby sa na terase vedúcej popri dome mohli pohybovať a tráviť čas aj v daždi.

Stavbu z troch strán lemuje terasa obložená drevom, ktoré nájdeme aj na fasáde a nábytku. Spolu s bohatou výsadbou vytvára mimoriadne príjemnú atmosféru so severským nádychom.

vela-115-senec-22-05.jpg

Presklenie smerujúce na terasu majitelia tiež o čosi zväčšili. Kým vpredu sa pred domom sa nachádza vonkajšia jedáleň s veľkým dreveným stolom, z bočnej strany je priestor pre akúsi vonkajšiu obývačku s pohodlným sedením. Ochranu pred slnkom či dažďom zabezpečuje vysúvacia markíza.

vela-115-senec-22-06.jpg

Kuchyňu v tvare písmena L si dali vyrobiť v kuchynskom štúdiu u majiteľkinej kamarátky. Nadčasovú sivú dopĺňa a opticky prehrieva drevo a čerešničkou na torte je žulová pracovná doska.

vela-115-senec-22-07.jpg

Majitelia najskôr uvažovali o doske z masívneho dreva, napokon však zvíťazila trvácna a nadčasová žula, ktorá kuchyni dodáva punc luxusu.

„V dome je celoročne veľmi dobrá tepelná i zvuková pohoda. Máme tepelné čerpadlo, ktoré v lete chladí, dokonca chladíme aj podlahou. Vonkajšie žalúzie a markíza tiež urobia veľa.“
majitelia

Profil

Majitelia - Martin a Katka s dcérami Stelou a Vilmou a prítulnou mačkou Heidi

Nehnuteľnosť - Drevostavba s rozlohou 122,5 m2 na pozemku s rozlohou 850 m2

Lokalita - Obec Blatné

TYP KONŠTRUKCIE - Difúzne otvorená stĺpiková konštrukcia DifuTech® Clima Comfort, hr. 366 mm

REALIZÁCIA - www.atrium-sk.sk,. architekt: Ing. arch. Eva Kutišová

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ, FOTO: MIRO POCHYBA

Zdroj : časopis Môj Dom 11/2022

web-uprava-podorysu-zdarma-512x200.png