09. 08. 2023

Súlad na prvý pohľad

Majitelia drevostavby na kľúč si vytvorili bývanie podľa vlastných predstáv 

Rodinný dom ATRIUM Vela 115 spája všetky prvky, ktoré by príjemné bývanie malo mať. Je vkusne zasadený v priestrannej záhrade, umožňuje majiteľom kontakt s prírodou a zároveň ponúka vysoký komfort a dostatočné súkromie.

Mladí manželia chceli bývať vo vlastnom dome a pôvodne si mysleli, že si kúpia nejaký hotový dom a prispôsobia ho svojim potrebám. „Mali sme konkrétnu predstavu o našom novom domove, ale hotové domy, ktoré sme videli, sa od nej dosť líšili,“ hovorí úvodom Stanislav.

Spomína tiež veľké tlaky na realitnom trhu, kedy sa záujemca o kúpu domu musí do večera rozhodnúť, či objekt kúpi, alebo nie, pretože záujem je veľký a na rozmýšľanie nie je čas. Nakoniec sa manželia rozhodli, že si kúpia pozemok a postavia si v pokoji dom podľa svojich predstáv.

Súlad1.jpg

Výber na tri roky

„Vedeli sme, že chceme drevostavbu na kľúč, ale potrebovali sme si urobiť dostatočný prieskum trhu dodávateľov drevostavieb, pretože keď človek realizuje veľkú investíciu a vezme si hypotéku na niekoľko desiatok rokov, nemal by šliapnuť vedľa,“ vysvetľuje Stanislav.

Celý proces výberu dodávateľa trval takmer tri roky, manželia stále zužovali okruh potenciálnych dodávateľov, vyberali z členov Asociácie dodávateľov montovaných domov (ADMD), sledovali referencie, navštevovali stavebné veľtrhy a ladili výsledný obraz svojho nového domova.

„Pôvodne sme chceli poschodový dom s galériou, ale nakoniec nás oslovil prízemný dom z ponuky spoločnosti ATRIUM. Vyberali sme dodávateľskú firmu, ktorá má nielen dobré referencie, ale predovšetkým dlhoročné skúsenosti na trhu drevostavieb a tiež ponúka nejaké záruky. Musím povedať, že samotná realizácia spoločnosti ATRIUM predčila naša očakávania,“ rozpráva Stanislav.

Kuchyňa podľa svojich predstáv

Vela 115 s dreveným obkladom je nadčasový prízemný dom, ktorý sa hodí ako do mestskej, tak vidieckej zástavby. Mladí manželia typový projekt upravili len nepatrne, najväčšia zmena sa týkala kuchyne. Zdala sa im príliš „utopená“ pri stene, a tak ju predsadili smerom k jedálenskému kútu.

V novovzniknutom priestore za kuchyňou je priestranná špajza, ktorú si rodina nemôže vynachváliť. Vďaka tomu, že je orientovaná na sever, sa v nej udržuje celoročne stála teplota.

 

 Súlad5.jpg
 

Stanislav vyzdvihuje praktickosť inštalačných predstien (priestor vytvorený spravidla na vnútornej strane obvodových alebo vnútorných stien, v ktorom možno bezproblémovo viesť elektroinštalácie, rozvod vody či odpadov – pozn. red.), vďaka ktorým môže podľa potrieb v priebehu času pridať nejaký kábel alebo vypínač, bez toho, aby porušil vnútorné steny.

Pani domu si pochvaľuje predovšetkým výbornú zvukotesnosť stien – jej obavy, či sa nebudú medzi izbami niesť zvuky, boli úplne zbytočné.

Teplo a čerstvý vzduch

Dom má podlahové kúrenie a je tu nainštalovaná aktívna rekuperácia, vďaka ktorej je vnútorná klíma celoročne veľmi príjemná. Obývacej izbe dominuje krásny krb na drevo, ktorý má však podľa slov majiteľov skôr dekoratívny účel.

„Naša pôvodná romantická predstava, že si za sychravého počasia zabalení do deky zakúrime v krbe, sa nerealizovala,“ hovorí Stanislav a dodáva, že elektrokotol spolu s automaticky ovládaným podlahovým kúrením a aktívnou rekuperáciou temperujú dom celoročne na relatívne stálu teplotu, a tak sa nestáva, že by sa tešili na teplo od krbu.

Súlad4.jpg

Veľkoryso riešené okná smerom na juh sú osadené vonkajšími žalúziami s elektro ovládaním a v spojení s aktívnou rekuperáciou sa dom v lete neprehrieva. Ďalšou technologickou vychytávkou je fotovoltaika – južná strana strechy je osadená solárnymi panelmi. Pani domu to komentuje, že strecha vyzerá so solárnymi panelmi oveľa lepšie ako bez nich.

Keď sa obzrieme späť

V dome aj okolo neho vyzerá všetko idylicky a bezproblémovo, a tak sa cielene pýtame, či počas realizácie domu predsa len neboli nejaké problémy. Dozvedáme sa, že problémy boli so základovou doskou, ktorú majitelia nerealizovali so spoločnosťou ATRIUM, ale prostredníctvom vlastného dodávateľa. Ten však všetky stanovené predpisy nedodržal a ešte v deň montáže domu skoro ráno sa robili na základovej doske drobné opravy.

Inak samotná montáž drevostavby a dokončovacie práce v interiéri prebiehali hladko. Drobné nedostatky sa objavili aj po nasťahovaní. V kúpeľni zle držali nejaké obklady a bolo potrebné ich opraviť.

Súlad3.jpg

Stanislav však vysvetľuje, že drevostavba pracuje aj  niekoľko rokov po jej montáži, dom potrebuje zaťažiť trebárs  aj snehovou pokrývkou, kým sa všetko trvalo usadí, a tak sa môže stať, že sa v rohoch alebo na sokloch utvoria praskliny. Majitelia o tom boli informovaní vopred a neboli tým nijako prekvapení.

Keď sa pýtame, ako sa mladým sympatickým manželom, ktorým čoskoro pribudne druhý potomok, v dome žije, obaja jednohlasne hovoria, že krásne, a je to na nich aj vidieť. Harmónia a súlad medzi nimi, domom aj jeho okolie je priamo hmatateľná.

Stanislav predsa len trochu ľutuje to, že interiéry nevybavili drahšími materiálmi, napríklad masívnymi drevenými podlahami či drevo-hliníkovými oknami. Vysvetľuje to tak, že keď si brali hypotéku, nechceli ísť do najvyšších cien, pretože finančný záväzok je už tak dosť veľký. Jeho žena  však s úsmevom dodáva, že jej všetko vyhovuje presne tak, ako to je, laminátové podlahy sa navyše výborne udržujú a dobre vyzerajú.

Vlastná tvorba v súlade s firemnou

Nutné dodať, že majitelia drevostavby sa nechali inšpirovať jej štýlom a interiéry aj exteriéry si vytvorili sami, bez účasti dizajnérov či architektov. Môžete posúdiť, ako sa im to podarilo. V obývacom priestore je jedna stena obložená drevenými klátikmi v rôznych výškach a pôsobí teplým a vizuálne atraktívnym dojmom. Rozhodne zaujme na prvý pohľad a krásne ladí s priestorom na drevo pri krbových kachliach.

Súlad6.jpg

 

Zaujímavý je aj plot okolo domu, ktorý Stanislav tiež vyrobil a inštaloval sám. Zistil si náter, ktorým ATRIUM robilo povrchové úpravy drevených obkladov bungalovu, a rovnaký typ a odtieň použil na drevené plotové prvky.

Pohľad na dom z rôznych svetových strán prináša mnoho inšpirácie na to, ako skĺbiť obytný priestor s garážou, domčekom na náradie a veľkorysou terasou. Vďaka dreveným obkladom, ktoré sú spájajúcim prvkom, všetko vyzerá kompaktne a harmonicky.

ATRIUM Vela 115

Stanislav s rodinou býva v bungalove Vela 115, ktorý patrí k najžiadanejším domom firmy ATRIUM. Vyrobený je technológiou DifuTech®, ktorá udržuje v interiéri po celý rok príjemnú klímu. Dom je možné realizovať so základovou doskou alebo si základovú dosku zrealizujete sami podľa nami dodanej projektovej dokumentácie.

Viac nájdete na www.atrium-sk.sk.

TEXT a FOTO: Renáta Kiara Vargová