Ten deň slnko svietilo snáď len v tomto údolí. Pobudnúť na tomto mieste potom bolo za odmenu. Privítali nás nielen sympatickí manželia a ich dve veselé dcérky, ale tiež krásna a urastená záhrada so sadom. Milovníkov prírody, pokoja a českého vidieka si toto miesto, kde nie je signál žiadneho mobilného operátora, divá zver by vám bez plota doslova jedla z taniera a kde v noci vládne absolútna tma, proste získa.
„Už od skoro svojich osemnástich rokov som vedel, že budem stavať drevostavbu,“ začína náš rozhovor Peter. „Vtedy som ešte nemal jasno, aký typ, iba zrub mi nebol blízky.“
Nielen túžba žiť v lese, ale aj skutočnosť, že drevostavba nezaťaží pozemok a stavba nebude trvať tak dlho, pritiahlo Petra s Šárku k drevostavbám.
"Napáčilo sa nám, že keď je hrubá tehlová stavba dokončená a všetko je zladené, prídu urobiť rozvody, čím tehly pekne vypracované v nejakom systéme rozbijú," dodáva Peter. Dlhé roky pred samostnou výstavbou domu potom zhromažďovali informácie a mapovali oblasť stavania z dreva. Mali tak prehľad o konštrukčných systémoch a spoločnostiach. Drevostavba bola jasná, rozhodovalo sa iba o technológii a dodávateľovi.
Vstupné dvere: Modrý akcent oživuje striedme farebné duo bielej a čiernej
Príkry svah testuje techniku
Vzhľadom k zle dostupnému pozemku majitelia usúdili, že bude možný iba systém stĺpikovej konštrukcie (two by four), ale skutočnosť je nakoniec iná. „Miestnu firmu s výrobou iba 30 km od nás sme dlho míňali v domnení, že montovaná technológia nie je na našom pozemku možná. Aké bolo prekvapenie, keď nám povedali, že je. Tešilo nás, že pracujú s difúzne otvorenou skladbou steny a nie je v nej OSB doska, a tak sme povedali áno, do tohto ideme.“
Poloha: Stavba je posadená v najvyššej časti pozemku. Za chrbtom ju chráni hustý les, z jednej strany je košatý strom a pred domom sa otvára nielen vlastná záhada, ale celá dolina s malou dedinou.
Dostať na pozemok žeriav sa nakoniec ukázalo ako veľké adrenalínové dobrodružstvo, ktoré vyšlo až na druhý pokus, ale podarilo sa!
Tvar: Náväznosť na tradičné domy zaisťuje jednoduchý archetypálny tvar stavby. Prízemný objekt s jednoduchým obdĺžnikovým pôdorysom a sedlová strecha
K dokonalosti miesta chýba už iba dom
A ako sa majitelia ocitli práve tu? Môžu za to rodinné korene: „Pozemok býval tety, jazdíme sem roky a budujeme záhradu, dom bol vlastne takým posledným krokom.“ Každý, kto príde, je uchvátený výhľadom. Je krásne vidieť, ako sa mení ročné obdobie. „Máme tu v dedine rodičov, sestra má pozemok neďaleko a babka s dedkom tu žili. Ma to určite svoje výhody byť blízko rodiny,“ dodáva Peter.
Prízemný, jednoduchý, tradičný i moderný
Nemáme radi zložitosti, také tie vikieriky, prístavby a podobne. Chceli sme skôr klasickú chalupu, ale zároveň s modernými prvkami, nie tie malé okienka.“ Drevený obklad, ktorý majitelia pôvodne zvažovali, nahradila biela fasáda. „Zdalo sa nám dreva už veľa, vzhľadom k terase a okolitému lesu, a tak sme zostali u bielej kombinácii s tmavou strechou. Spestrením sú iba modré dvere, taký protiklad, ktorým sme to chceli trošku ozvláštniť,“ usmieva sa Peter.
Keď si nakreslili svoji predstavu pôdorysu domu, zhodou okolností sa skoro presne trafili do jedného z typových domov. Stačilo upraviť niektoré rozmery.
Technológie? Minimálne
Od začiatku bolo inzerované, že dom je nízkoenergetický. Stavba je to malá a otvorená, takže stačí zakúriť v krbe a vytopí sa celá,“ pochvaľuje si Peter. Majitelia nechceli dom s vysokými nákladmi, čo sa jednoznačne naplnilo. „Nemáme radi komplikované technológie. Nechceli sme nič nastavovať, ani žiadnu rekuperáciu. Proste veľmi jednoduchý systém. A zatiaľ je to skvelé, mali sme prvé vyúčtovanie elektriny za tento rok a platili sme necelých 800€. Sú to náklady za kúrenie, ohrev vody, svetlo, všetky spotrebiče a čističku.“
Les krásne chladí
A ako je to s letným teplom? V lete stačí zatiahnuť biele textilné závesy, čo bolo aj pre nás prekvapením. Keď už teplota stúpne nad 25, večer sa dom krásne vyvetrá vďaka lesu za humnami. Tešíme sa, až trošku vyrastie náš sad, pretože potom bude klíma ešte trošku lepšia.“
Kuchyňa: Striedmosť vo farbách, tvaroch a doplnkoch nemusí pôsobiť sterilne. A naopak, interiér s nádychom tradičného vidieckeho nemusí byť preplácaný a preplnený najrôznejšími dekoráciami.
Vnútri útulne
„Chceli sme v interiéri veľa dreva, takže okrem nábytku máme aj drevenú podlahu,“ doplňuje Šárka. Zariadenie je jednoduché v svetlých farbách s ľahkým nádychom do Provence. „Mám rada tento štýl, ale nešli sme do úplne typických doplnkov, nechceli sme priestor preplniť. Chýba potom iba malý krôčik ku gýču. V tomto smer nám skôr sedí striedmejší severský štýl.“
Obývačka: Centrum domu s posedením, krbom, jedálenským stolom a výhľadom je miesto, kde je rodina spolu a keď nie je na záhrade, pravdepodobne ju nájdeme práve tu.
A tak si žijeme
Veľa si užívame rok podľa prírody a vidiecky život, obaja to máme radi. Už od februára trávime veľa času na záhrade. Vonku sme skoro stále, na čo si zvykli aj deti.“ Vďaka záhrade majú majitelia aj trošku svojich zásob, ktoré môžu skladovať v samostatne vybudovanej pivnici vo svahu za domom. „Záhrade ale neotročíme, v strede leta kľudne odídeme na 14 dní a ona to proste prežije.“
Rady budúcim stavebníkom
„Aby nad vecami zase tak nepremýšľali a dali na zdravý rozum. A keď už niečo zvolia, nech sú spokojní. Veľa ľudí urobí nejaké rozhodnutia a potom rozmýšľajú, či urobili dobre. To je zbytočná strata energie,“ dodávajú jednohlasne Šárka a Peter.
Článok vyšiel na webe www.mojdom.zoznam.sk
pripravila Lucie Němcová, foto Martin Zeman