Zima je obdobie, ktoré je náročné predovšetkým pre naše peňaženky. Všetci chceme mať doma teplo a zároveň zaň  zaplatiť čo najmenej. Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov, ako šetriť za vykurovanie a pritom mať doma príjemné teplúčko.

1. Nekúrte zbytočne veľa

Viete, že ak znížite teplotu v izbách o 1 ° C ušetríte až 6 % energie?

V rôznych miestnostiach by ste mali mať rôznu teplotu. Chodby môžu byť chladné, naopak v obývacej izbe a kuchyni by malo byť teplejšie. Pripravili sme pre vás tabuľku optimálnych teplôt v rôznych miestnostiach. Nezabúdajte zatvárať dvere medzi miestnosťami.

Obývačka

20 - 22°C

Spáľňa

18 - 20°C

Kuchyňa

18°C

Kúpeľňa

24°C

Chodba, schodisko, hala

16 - 19°C

 

Ak máte malé dieťa, upravte mu v izbe teplotu tak, ako je zvyknuté. Otužujte sa pomaly a postupne. Dôležitá je tiež vlhkosť vzduchu. Čím vyššia vlhkosť vzduchu, tým väčší pocit tepla. Vlhkosť v rozmedzí od 40 % do 50 % zaistí o 2° až 3° C vyšší pocit tepla.

2. Meňte teplotu

Ak odchádzate z domu, znížte teplotu na 17° - 19° C, to bohato stačí, aby sa udržala teplota a nevychladli steny. Keď sa vrátite domov, vykúrte  si na požadovanú teplotu. Ak idete spať, teplotu znížte.

3. Údržba radiátorov

Pred zimou nezabudnite odvzdušniť radiátory. Dbajte na to, aby okolo radiátorov nebol nábytok. Ak radiátor prikryjete, môžete prísť až o 10% tepla. Za radiátor môžete tiež dať hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo do miestnosti.

Na zimu vymeňte záclony a závesy. Voľte ťažšie závesy, ktoré lepšie izolujú. Závesy a záclony musia byť krátke. Pokiaľ zakrývajú radiátory, kúrite do okien a nie do miestností.  

4. Vetrajte efektívne

Vetrať je v zime samozrejme potrebné. V zime vetrajte krátko, ale intenzívne. Do interiéru sa dostane dostatok čerstvého vzduchu, ale steny nestihnú vychladnúť, takže sa teplota rýchlo vracia späť.

Optimálne by ste mali vetrať po celý rok niekoľkokrát denne aspoň po 8 minút. To v zime neznie práve lákavo. Efektívne vetranie môžete vyriešiť aj pomocou technológií. Skvelé sú vetracie systémy s rekuperáciou, tie totiž čerstvý vzduch ohrievajú na teplotu interiéru.

Vetracie systémy sú najefektívnejší spôsob, ako v zime vetrať a pritom nevyhadzovať peniaze otvorenými oknami. Ak neznášate otvorené okná a mrazivý vzduch, nechajte si takýto systém nainštalovať ešte pred zimou.