Pani Simona s priateľom bývala v paneláku, a pretože deti už odrástli a mesto prestalo byť potreba, rozhodli sa, že si postaví vlastný dom. S priateľom dlho spolupracovali s horažďovickou firmou Atrium. Práve táto skúsenosť jednoznačne rozhodla o technológii výstavby aj dodávateľov. Zostávalo tak už len vziať ceruzku a papier a pustiť sa do práce - obaja sú totiž "od fachu" ...

stavebnici.jpg Simona B. a Dieter K.
Banská Bystrica
majitelia montovanej drevostavby ATRIUM

1. Prečo ste si vybrali drevostavbu?

Pretože sme obaja veľmi dobre poznali firmu ATRIUM a mnohokrát sme sa sami presvedčili o tom, že ich panely a technológia výroby sú naozaj poctivé. Ani chvíľku sme nepremýšľali o tom, z čoho dom postavíme. Chceli sme drevostavbu, difúzne otvorenú konštrukciu a panely predpripravené v hale.

Nemali sme rozhodne neobmedzený rozpočet, ale pomerne rýchlo sme si ujasnili priority - šetriť sa nesmie na kvalite obvodových konštrukcií, streche, oknách a tiež systému vetrania a kúrenia. Kompromisy sme potom robili pri vybavení interiéru, ktoré človek môže za nejaký čas vymeniť.

2. Vyberali ste medzi typovými a individuálnymi projektmi rodinných domov?

Dom sme si navrhovali sami, trochu netradične. Máme dve terasy - jednu orientovanú smerom k výhľadu na juhozápad a druhú na sever. Severná terasa je v horúcich letných dňoch naozaj neoceniteľná.

Vlastnú architektúru domu sme sa snažili prispôsobiť prostrediu, preto sme svoje moderné predstavy o kompozitnom dome s plochou strechou konfrontovali s miestnou výstavbou a klimatickými podmienkami podhorskej oblasti. Nakoniec vznikol jednopodlažný dom s valbovou strechou z falcovaného plechu vo farbe antracitu a bielou omietkou v kombinácii s drevom na fasáde.

3. Čo rozhodovalo pri výbere dodávateľa vášho domu?

Rozhodovali sme sa výlučne medzi dodávateľmi drevostavieb, a tiež len medzi firmami, ktoré sú stabilné na trhu dodávateľov drevostavieb. Pri konečnom rozhodnutí boli jednoznačné osobné skúsenosti a znalosti postupov realizácií firmy ATRIUM.

4. Ako naplnil dom vaše očakávania?

S technológiou drevostavieb sme úplne spokojní, s tým ako sme si dom navrhovali, tiež. Konečne máme poriadny priestor pre návštevy aj dôstojnú domácu pracovňu

Nepociťujeme tu žiadne problémy alebo negatívne vplyvy, o ktorých ľudia v drevostavbách niekedy hovoria - stačí si návrh dobre premyslieť, vybrať si vhodnú technológiu aj s partnerskou firmou a nešetriť tam, kde sa to naozaj neoplatí. Celý dom sme navrhli tak, aby bol maximálne úsporný a kompletne z recyklovateľných materiálov

5. Zmenili by ste teraz niečo na svojom dome?

Vždy sa dá niečo zmeniť, zatiaľ nie. Čas možno ukáže.

doubkova-cb.jpg

Pýtala sa Věra Doubková v spolupráci s časopisom DREVO & STAVBY majiteľov montované drevostavby ATRIUM.