dom, v ktorom sa dobre dýcha
Chceli dom, v ktorom sa budú cítiť dobre. Mal byť moderný a zároveň prírodný, taký, aby ladil s neďalekým lesom aj s budúcou záhradou a časom sa stratil v zeleni. Rozhodli sa pre prízemnú drevostavbu.
Voľba drevostavby bola v tejto rodine prirodzená: „Máme totiž chalupu – starú drevenicu na Kysuciach. Vedel som preto, že drevo je spoľahlivý a odolný stavebný materiál, ktorý vydrží storočia. Samozrejme, stavba musí byť kvalitne urobená,“ hovorí domáci pán.
Nielen pre nedočkavých
„Naše rozhodnutie určite nebolo o cene. Ak si necháte postaviť dom tak, aby bol naozaj kvalitný a mal slušné nízkoenergetické parametre, vyberiete si kvalitné okná a materiály, potom je cenový rozdiel medzi montovanou a murovanou stavbou len minimálny,“ upozorňuje. I keď rýchlosť výstavby, ktorá je pre montované drevodomy typická, oceňovali, nebola pre nich podstatným kritériom pri rozhodovaní. „Vďaka tomu, že dom je postavený z prí- rodných materiálov, veľmi dobre sa v ňom dýcha. Tým mi boli tieto domy sympatické,“ prezrádza domáci pán to, čo bolo pre rodinu dôležité. „Je tu príjemne v každom ročnom období, v tomto dome je úplne iný vzduch,“ zdôrazňuje.
„Drevostavby dnes už nevyhľadávajú len tí, ktorí potrebujú bývať rýchlo,“ dodáva Miroslava Šuleková zo spoločnosti Atrium, ktorá sa špecializuje na výstavbu energeticky úsporných drevodomov. „Výhodou je napríklad aj to, že obvodové steny s rovnakým tepelným odporom sú pri dre- vostavbách tenšie než pri murovaných, takže na rovnakej zastavanej ploche získate väčšiu obytnú plochu.“
Sympatický koncept
Rodina s dvoma deťmi nechcela poschodový dom: „Vyhovuje nám všetko v jednej rovine, aj kvôli deťom, aj neskôr, keď budeme starší, to pre nás bude pohodlnejšie,“ hovorí domáci pán. Oslovil ich jeden z domov od spoločnosti Atrium. „Zapáčil sa nám na prvý pohľad,“ spomína majiteľ. Typový projekt im firma upravila podľa ich požiadaviek, hlavná myšlienka domu však ostala rovnaká. Jeho pôdorys tvoria dva navzájom posunuté obdĺžniky – v jednej časti je otvorený denný priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, v druhej nočná zóna so spálňami. Hmoty stavby, fasády aj tvary striech sú v častiach s odlišnými funkciami rôzne: nočná časť je zastrešená plochou strechou, denná dvoma rozlične vysokými pultovými strechami s opačným sklonom. Obývačka je pritom otvorená do šikminy, nad kuchyňou a jedálňou je rovný strop a nad ním podstrešný odkladací priestor.
difúzne otvorená konštrukcia
Pre domy Atrium je typická difúzne otvorená sendvičová konštrukcia z prírodných materiálov – základným konštrukčným prvkom sú drevené trámy, potrebné tepelno- technické parametre zabezpečuje minerálna izolácia a plošné materiály sú na báze drevovlákna (vyznačujú sa nízkym difúznym odporom). Difúzne otvorené konštrukcie majú pritom viacero výhod – napríklad sa jednoduchšie montujú a sú menej náchylné na poruchy (nezadržiava sa v nich vlhkosť, takže sú chránené pred degradáciou či plesňami). Dom sa montuje z veľkoplošných komponentov, stien, ktoré sa vyrábajú v halách, v prostredí chránenom pred počasím, ktoré by mohlo ovplyvniť kvalitu drevostavby.
denný priestor náznakovo delí polpriečka a zároveň ho necháva otvorený a vzdušný. V obývačke vytvára chránenú zónu aj optickú oporu na umiestnenie nábytku. „V pláne je tu vitráž, ale zatiaľ na ňu neprišiel čas, ani motív ešte nemáme definitívne vybratý,“ zdôveruje sa domáci pán.
Prízemný dom s celkovou podlahovou plochou 115,14 m2 je koncipovaný pre 4- až 5-člennú rodinu. Pôdorysne je navrhnutý ako dva navzájom posunuté obdĺžniky, ktorým zodpovedá dispozičné rozdelenie na dennú a nočnú zónu, ako aj materiálové členenie stavby a tvar striech nad jednotlivými časťamiPod nižšou pultovou strechou je obývačka so sklenenými dverami orientovanými do záhrady a na terasu. Pod opačne sklonenou vyššou pultovou strechou je podstrešný odkladací priestor a pod ním kuchyňa a jedáleň.
Spálne a kúpeľňa sú v nižšom bloku – kubuse obrátenom na východ, s plochou strechou a fasádou obloženou po celom obvode smrekovcovým drevom.
Príjemná kombinácia
Majiteľov dom na prvý pohľad zaujal kombináciou farieb a materiálov na fasáde – exteriérový fasádny systém STO so svetlobéžovou omietkou je tu skombinovaný s odvetranou fasádou s dreveným smrekovcovým obkladom a tmavo- sivými vláknocementovými doskami Cembonit.
Základy. Dom je založený na betónových pásoch, ktoré sú ukončené oceľobetónovou platňou. Či túto fázu absolvujete svojpomocne, alebo ju necháte na dodávateľa domu, je len na vás.
Montáž stien. Po vytvrdnutí betónu (cca 28 dní) sa mohlo začať s montážou ste- nových panelov. Keďže je všetko do detailov už pripravené z výroby, po prvom dni mohli robotníci za sebou zamknúť vchodové dvere.
Stenové panely sa dodávajú s osadenými oknami aj dverami, zo strany interiéru je inštalačná predstena s predprípravou na dokončenie inštalácií na stavbe, z exteriéru sú pripravené fasádne systémy - na stavbu sa nanesie už len finálna vrstva omietky alebo namontuje obklad. Hrubá stavba vďaka tomu napreduje veľmi rýchlo. Na piaty deň sa uložila strešná krytina a hrubá stavba domu bola takmer hotová.
obvodová stena difuTech s difúzne otvorenou konštrukciou, U = 0,16 W/m2.K, R = 6,25 m2.K/W.
Princípom difúzne otvorenej konštrukcie je, že vlhkosť ňou môže voľne prestupovať pary, ktoré sú rozpustené vo vzduchu, prejdú cez stenu interiéru do exteriéru. Obvodový plášť má teda schopnosť zbavovať sa vlhkosti, ktorá tak neohrozuje drevo konštrukcie. To má vplyv na dlhú životnosť a stabilné vlastnosti drevostavby. Vďaka vyššej hmotnosti dielcov je lepšia aj ich zvukovoizolačná schopnosť (vzduchová nepriezvučnosť) a akumulácia tepla, čo zabezpečuje príjemnú klímu v interiéri.
Článok vyšiel v časopise MôjDOM 9/2013