06. 12. 2023

Rovná strecha nedá šancu kunám


Individuálna drevostavba na rozľahlom pozemku na prvý pohľad ako drevostavba nevyzerá. O to zaujímavejšia bola jej realizácia, najmä svetlík a presah strechy nad terasou.

 

Pán Jozef rozpráva, že keď sa so svojou ženou Zdenkou zoznámili, prichádzali z rôznych domovov. Pani Zdenka bývala s rodičmi v dvojizbovom byte a pán Jozef žil vo veľkej rodinnej poľnohospodárskej usadlosti. Spoločný život začali žiť aj v byte, ale postupne im bol malý. Postavili si teda vlastný dom neďaleko Prahy. Keď im odrástli deti, ukázal sa dom príliš veľký pre dve osoby, dom deťom nechali a rozhodli sa postaviť si nový dom.

„Parcelu sme hľadali celkom dlho, mal som v hlave projekt domu a jasnú predstavu, kde by náš nový domov mal stáť,“ rozpráva na začiatku mojej návštevy pán Jozef.

Vzhľadom na už nabité skúsenosti so stavbami, mal majiteľ úplne jasnú predstavu o novom dome. Spísal svoje požiadavky na dom do 32 bodov, zohnal zodpovedajúceho architekta a proces prípravy a stavby nového domu mohol začať. Obom manželom sa páčil strohý až funkcionalistický štýl a vedeli, že dom bude prízemný a bezbariérový. Rovnú strechu chceli aj preto, že v ich pôvodnom dome so sedlovou strechou vyčíňala kuna, ktorú sa im nedarilo vyhnať.

 

atyp-207-Benešov (26)_m.jpg

 

Požiadavky náročné, avšak splniteľné

Navštevovali stavebné veľtrhy a vyberali zhotoviteľa. Rozhodli sa pre drevostavbu pre jej rýchlu realizáciu a vo finálnom kole mali vybrané tri firmy.

„Architekt urobil projekt domu podľa mojich požiadaviek, ale na murovaný dom. Bolo tu mnoho atypických prvkov a ATRIUM SK bola z nášho finálneho výberu jediná firma, ktorá sa toho nezľakla. Pani Jitka Novotná z ATRIA, ktorá sa nám venovala, dokázala projekt uchopiť tak, že sa náš dom podarilo realizovať so všetkými atypickými úpravami, akými sú napríklad svetlík nad kuchyňou uprostred domu medzi dvoma výškami stropov, veľká strecha nad terasou, ktorú bolo treba veľmi dobre ukotviť do konštrukcie. Tiež sme chceli zimnú záhradu, z každého priestoru v dome máme vstup na záhradu a mali sme požiadavky na rozľahlé technické zázemie, priestrannú dvojgaráž, dielňu, veľkú technickú miestnosť, dve kúpeľne s integrovanou saunou, bezbariérový prístup do domu,“ sčítal nároky na dom pán Jozef.

Ako hovorí, k aktívnemu životu človek potrebuje veľa priestoru a vybavenia pre svoje koníčky – lyže, golf, bicykle, motorka, včely… Na jednotku prebiehal výber interiéru vo vzorkovni, kde si manželia vyberali vybavenie domu. Väčšina ponúkaných produktov od ATRIA sa manželom páčila a vyhovovala požiadavkám funkčnosti a dobrého pomeru kvality a ceny.

atyp-207-Benešov (43)_m.jpg

 

Svetlo a prijemná klíma

Dom pôsobí veľmi svetlým dojmom nielen preto, že je celý biely, ale v jeho strede je veľký svetlík a má mnoho okien do všetkých svetových strán. Pani Zdenka si pochvaľuje, že je v dome celý rok veľmi príjemne, v zime teplo a v lete sa vďaka zatieneniu interiér vôbec neprehrieva vďaka unikátnej konštrukcií DifuTech.

Dom vykuruje teplovodné podlahové kúrenie pomocou tepelného čerpadla, s výrobou elektrickej energie pomáha fotovoltika. Zaujímavo riešené sú solárne panely, ktoré na streche, aj keď je rovná, nie sú vidieť. Pán Jozef vysvetľuje, že to bol zámer, aby panely nečneli a nekazili dojem celistvosti domu. Na streche je preto zvýšená atika, ktorá solárne panely zakrýva.

Manželia sa zhodujú na tom, že v dome je teplo, svetlo a pokoj. Na svoj domov si čoskoro zvykli, ale zo začiatku vraj mali pocit, ako keby šli na návštevu. Jediné, čo by možno zmenili, sú okná, mohli by byť vyššie podľa projektu, tomu ale bránila maximálna veľkosť okien s trojsklom od výrobcu. Keby boli o 20-30 cm vyššie, mali by z toho možno lepší pocit. Ale aj tak sú spokojní, pani Zdenka najmä vo svetlej kuchyni, pán Jozef má radosť, že má dosť miesta na veľkú vinotéku, priestrannú dielňu a teší sa na med od svojich včelstiev.

 

 

 

Text a foto

Renáta Kiara Vargová