06. 02. 2024

 Navrhli sme si do nášho nového domova veľkú kuchynskú linku a rozmerné šatníkové skrine. Potrebovali sme postaviť dom na mieru nášmu nábytku a ATRIUM to dokázalo! Odporučili sme ATRIUM už mnohým našim známym a naozaj to funguje! Týmito slovami ma vítal doma pán Libor, ktorý bol zároveň taký dobrý, že vyliezol na stĺpik plotu, aby odfotil krásnu vyrastenú záhradu, v ktorej je drevostavba zasadená.

Spolu so svojou ženou mi na príjemnej terase pri marhuľovom koláči rozprávajú príbeh ich domova. „Keď naša dcéra dospela, riešili sme, čo ďalej, kde budeme bývať. Priali sme si život v meste vymeniť za domov v prírode a hľadali sme vhodný pozemok,“ hovorí pán Libor a dodáva, že nechceli poschodový dom, ale pritom si priali mať výhľad do krajiny. To výber pozemku trochu skomplikovalo, ale napokon krásny pozemok s výhľadom do okolia našli.

Rozhodovanie o charaktere domu

Pán Libor uvažoval o drevostavbe, ale jeho žena to videla inak. „Mali sme dve drevené chaty, obložené palubovkami aj vo vnútri a vedela som, že toto na bývanie rozhodne nechcem,“ vysvetľuje pani Jana. Avšak manželia sa boli pozrieť v drevostavbe ich známych a pani Jana na to spomína takto: „Bol to normálny dom, s bielymi stenami a vonkajšou omietkou, moje dávne predstavy o drevostavbách boli teda úplne iné. Drevostavba na prvý pohľad nebola k poznaniu a vyzerala ako murovaný dom.“ Veľmi pozitívne potom na nás pri návšteve zapôsobila klíma, ktorá je podľa nás v drevostavbe príjemná. To sme si následne potvrdili aj v ďalších domoch, ktoré sme navštívili. Takže bolo rozhodnuté.

Výhľad na okolité polia a lesy od rodinného domu.

 

Potom nastala fáza výberu dodávateľa. Manželia mali predstavu, ako by ich domov mal vyzerať a mali požiadavku na difúzne otvorenú konštrukciu. Prešli veľa ponúk dodávateľov, aby zistili, čo nechcú. Páčil sa im typový dom ATRIUM Nova 136, ale potrebovali zmenu dispozícií a individuálnej úpravy. Chceli postaviť dom presne na mieru vyprojektovanému interiéru. To sa nakoniec podarilo, všetko bolo presne podľa potrieb majiteľov aj rozmerov vybraného nábytku a vybavenia. Pán Libor zdôrazňuje, že táto cesta je oveľa jednoduchšia ako podriaďovať nábytok na miery domu.

Najviac času majiteľom zabral výber interiérov vo vzorkovni, v mieste sídla firmy. Obaja sa zhodujú na tom, že sa radi zameriavajú na detail a precíznosť prevedenia, oceňujú kvalitu materiálu a rozhodnutia, ktoré padli pri výbere vybavenia domu, v budúcnosti už nejde zmeniť. Dali si teda záležať, aby ich voľba presne kopírovala ich potreby, čo sa napokon podarilo k spokojnosti oboch. „Jediné, čo sme podcenili, sú kľučky pri výklopných oknách, mali sme ich dať zboku, nie hore, bolo by to jednoduchšie na manipuláciu, ale dá sa s tým žiť,“ usmievajú sa majitelia.

Pohľad od kuchyne smerom do obvačky so sedačkou, kreslom a televízorom.

Zdroj: Kiara Vargová

Svetlo ako základ domova

Majitelia túžili po slnečnom a svetlom domove, väčšinu okien majú orientovaných na juh alebo juhozápad a v individuálnej úprave ešte zvolili zvýšenie stropov oproti štandardu na 2,65 metra. Vykurovanie je prostredníctvom elektro káblov v podlahe. Všetky okná okrem kúpeľňových majú vonkajšie zatienenie, takže sa dom v lete neprehrieva.

„Aj keď je vonku nad tridsať stupňov, podarí sa nám v dome udržať teplotu do 25 stupňov bez rekuperácie,“ pochvaľuje si pán Libor. Obstavaná krbová vložka je zatiaľ myslená len ako záložný zdroj tepla, pretože podlahové kúrenie dokáže dom vykúriť dostatočne a nízkonákladovo.

Pohľad do spálne s manželskou posteľou.

 

Dodávku domu mali majitelia od ATRIA vrátane základovej dosky a samostatne stojacej garáže, chceli mať totiž garanciu kompletne na všetko. V septembri sa začalo s montážou domu a pred Vianocami si dom preberali. Majitelia rozprávajú, že v momente, keď bol dom pod strechou, dostali od neho kľúč a mohli mať dokončovacie práce pod kontrolou. Tu a tam mohli v priebehu realizácie ešte zmeniť určité drobnosti, ako napríklad pridať zásuvku alebo bodové svetlo do kuchynskej linky.

Kuchynská linka v bielom prevedení s drevenou doskou.

Dobré rady nad zlato

Pán Libor upozorňuje na to, že čím lepšie je pripravený projekt, tým menej starostí je počas realizácie. Manželia chceli dom bezbariérový a vymýšľali možnosti vstupu do domu. Nakoniec prišli s riešením preklenutia vonkajšej dlažby a vstupných dverí prostredníctvom vyberateľného kovového roštu. Vďaka tomu je dom dostatočne izolovaný od vlhkosti, je to čisté a estetické riešenie a rošt môže zároveň fungovať ako rohožka.

 

Drevená krytá terasa so sedením pri rodinnom dome.

 

V rámci garančnej prehliadky sa neukázali žiadne zásadné problémy, len tu a tam bolo potrebné opraviť škáry okolo okien. Čo sa týka rozpočtu pre realizáciu domova, upozorňuje pán Libor na to, že náklady na zhotovenie domu a prípadne garáže tvoria cca 70 percent celkových nákladov na tvorbu domova, zvyšných 30 percent treba počítať na terénne úpravy, záhradu (pri vlastnej realizácii, na zákazku aj viac), prípadne terasu. Spokojní majitelia dom radi ukazujú svojim známym a priateľom a podarilo sa im získať pre ATRIUM ďalších klientov.

 Foto a text :Renáta Kiara Vargová, ATRUM
Zdroj: PR článok ATRIUM SK, s.r.o.