Drevo je najlepší stavebný materiál, hovorí Oldřich Šebek

Chcem katalóg drevostavieb

Vyspovedali sme jedného zo zakladateľov firmy ATRIUM Oldřicha Šebeka. Prečo začínal s drevostavbami a čo je podľa neho pri stavbe najťažšie?

Bývate Vy sám v drevostavbe?

Áno, sám som hrdým užívateľom rodinného domu od firmy ATRIUM. Tento dom bol prvou realizáciou difúzne otvorenej konštrukcie firmy v Českej republike. Testovali sme tu materiály vhodné k použitiu na tento typ konštrukcií. Vývoj v našej firme išiel dosť dopredu, takže teraz sám závidím našim súčasným zákazníkom, v akých konštrukciách im dodávame terajšie rodinné domy.

Prečo ste sa rozhodli založiť firmu na drevostavby? V 90. rokoch sa predsa stavali prakticky výhradne murované domy. Aké boli Vaše začiatky v tomto podnikaní?

Pred založením firmy ATRIUM som pôsobil v zahraničí, Holandsku a Nemecku, kde je bývanie v drevostavbách bežnou záležitosťou. Preto som sa rozhodol, spoločne s ďalšími spoločníkmi, založiť firmu špecializujúcu sa na drevostavby. Začiatky boli veľmi ťažké bez kapitálu, potrebného vybavenia, v hale prenajatej od miestneho poľnohospodárskeho družstva ale zato s výbornými tesármi a ďalšími kvalitnými ľuďmi. To bol a je rozhodujúci faktor, prečo je tu firma ATRIUM aj teraz a bude aj za mnoho ďalších rokov.

Aký bol vývoj vo výstavbe domov za posledných 20 rokov? Aké trendy alebo vývoj predpokladáte do budúcnosti?

Vývoj drevostavieb ide obrovským spôsobom dopredu. Na trhu sa objavujú stále nové a kvalitnejšie materiály, nové technologické postupy. Európa zažíva búm v týchto technológiách. Pre firmu, ktorá sa chce zaoberať drevostavbami profesionálne, je nutné, aby tieto informácie absorbovala a vybrala si to čo jej pomôže skvalitniť koncový produkt. Tento vývoj bude pokračovať aj naďalej. Bohužiaľ musím pripustiť, že veľa postavených drevostavieb v Českej republike nezodpovedá ani tomu najnižšiemu európskemu štandardu, najmä čo sa týka kvality spracovania detailov a budúcej životnosti domov. Súčasné trendy sú jasne smerované k úsporám energií, kedy sa od roku 2020 budú stavať už len domy s takmer nulovou spotrebou energie na vykurovanie. Trendy smerujú k využívaniu alternatívnych zdrojov energií a vylepšovanie vonkajších obálok budov z hľadiska tepelno-technických parametrov.

Stavíte už skoro 23 let, jaký nejzajímavější projekt jste za tu dobu stavěli?

Těžko bych jmenoval jenom jeden. Za ty roky jsme postavili více než 1 000 domů, každý z nich byl něčím unikátní a zajímavý.

Staviate už skoro 23 rokov, aký najzaujímavejší projekt ste za tú dobu stavali?

Je ťažké uviesť iba jeden projekt. Postavili sme už mnoho krásnych domov i komerčných budov. Napriek tomu by som uviedol budovu notárskej kancelárie v Havlíčkovom Brode kde za jej realizáciu sme dostali v roku 2013 cenu Hajtman kraj Vysočina. Aj na ďalšie domy ocenené v rôznych súťažiach sme veľmi pyšní. Z našej súčasnej ponuky sa mi veľmi páči Vela 115. Jednoduchý a čistý dom postavený v mnohých modifikáciách, páči sa nielen mne ale aj našim zákazníkom. 

Stavba domu je asi pre vašich klientov dosť osobná. Zostávate so zákazníkmi v kontakte? Stáva sa, že vám po nasťahovaní poďakujú, že sa im dobre býva?

To je vždy najkrajší pocit, ak dostanem od zákazníka pochvalné informácie a poďakovanie. Poslednou dobou som ich dostal naozaj veľa. Som však vďačný našim zákazníkom aj za podnetné návrhy, ktoré by mohli zlepšiť našu prácu. S našimi zákazníkmi sme neustále v kontakte a to najmä ak o to majú záujem. Sme pripravení s nimi konzultovať úpravy existujúcich domov, poskytujeme pozáručný servis, chceme aby naše domy vyzerali aj po rokoch užívania krásne. Aby sa aj za 30 rokov dalo spoznať, že tieto domy stavala firma ATRIUM.

Čo je pri výrobe drevostavby najnáročnejšie?

Najnáročnejšia fáza výstavby snáď ani nie je výroba samotná, tu disponujeme naozaj kvalitnými a kompetentnými pracovníkmi. Dosť často je najnáročnejšia fáza doprava našich predpripravených dielov na stavbu a to v akomkoľvek počasí.

Pred niekoľkými rokmi ste zaviedli koncept domu ALL INCLUSIVE. Prečo? A čo presne vystihuje výraz dom ALL INCLUSIVE ?

Slovo All inclusive sme pred časom zaviedli z toho dôvodu, že väčšina firiem používa slovné spojenie "na kľúč". Ale od každej firmy je rozsah dodávky iný. Slovné spojenie "na kľúč" je totiž zabudované v podvedomí každého človeka, že by to malo znamenať kompletnú dodávku. Nikto nečaká, že dodávka nebude obsahovať napr. projekt pre stavebné povolenie a osadenie stavby do terénu, DPH, dopravu dielcov na stavbu, alebo diéty montérov. A to nehovorím o tom, že chýbajú isté vybavenia potrebné pre uvedenie domu do prevádzky, ako je napr. kotol, podlahové krytiny, maľby a pod. Bohužiaľ takéto konanie nie je na českom trhu nič výnimočné. Náš dom All inclusive obsahuje presne špecifikovaný výber materiálového vybavenia domu s parametrami, konštrukciou a službami, ktoré mnoho firiem neponúka. V All inclusive je napr. aj 18 mesačná garancia ceny od podpisu zmluvy, ako aj garančná prehliadka pred ukončením záručnej lehoty atď.

Stavbu domu nemožno zveriť každému. Podľa čoho sa pozná kvalitná staviteľská firma?

Kvalitná staviteľská firma sa pozná hlavne podľa referencií. Naša firma stavia domy z 25 % na odporúčanie od našich bývalých stavebníkov. Zároveň disponuje kvalitným profesionálnym a ochotným tímom, počnúc obchodom, nasleduje výrobou, montážou a končiac stavbyvedením. Kvalitná firma si môže dovoliť už od počiatku oznamovať zákazníkom reálne ceny budúcim zákazníkom, pretože kvalita je daná nielen v produkte samotnom ale aj vo férovosti a odolnosti firmy.

 

Rozhovor s Oldřichem Šebkem při předávání cen KVALITNÍ FIRMA 2014